| Minder a întrebat:

Vreau sa imi explice cineva ce inseamna homofob. Homofobie ce inseamna? Ca am cautat pe google, dar nu inteleg prea bine.

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

Homofob este omul care nu suporta cuplurile de gay sau lesbience

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Homofobie = Sentiment de ura resimtit fata de cei care au o orientaresexuala diferita de a ta, pe care o consideri ''normala'' si in contradictie cu orientarea homosexuala/bisexuala/lesbiana considerate ''anormale''. Conform DEX, exista urmatoarele explicatii : HOMOFOBÍE, homofobii, 1. frica de homosexualitate sau frica de homosexuali, 2. adversiunea, dezaprobarea, discriminarea, ura manifestata fata de homosexualitate si fata de persoanele de aceasta orientare sexuala. Homofobia poate fi clasificată drept un tip de xenofobie homo (acelaşi) şi phobos (teamă). Radicalul homo nu trebuie confundat cu cuvântul latinesc homo (om).
Această sursă include definiţii ale unor cuvinte de uz curent care nu există în nici unul din celelalte dicţionare, Multa sanatate!

| Equinoxeth a răspuns:

Homofobia este reprezentată de niște sentimente negative față de persoane homosexuale ( gay - atrași de același sex ) precum anxietate ( frică, teamă ), respingere, dezgust, etc.

| eeerrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Este o identitate sexuala prin care esti atras exclusiv de sexul opus dar mai ales ai o discriminare pentru tine insuti