| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la Politehnica in Timisoara, la inginerie chimica profilul : ingineria calitatii alimentelor. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca-ti place este bine, daca nu, nu.

| OQdpNet a răspuns:

In Romania ai 2 variante:
- ai cunostinte (pile, relatii, etc.) la DSV, sau alte institutii de profil ce iti pot facilita angajarea dupa terminarea facultatii.
- inveti f. bine in facultate, faci multe programe ale ONG-urilor care se ocupa de dezvoltarea tinerilor, mergi la cel putin o bursa la o facultate din EU si atunci fiind un profesionist in domeniu iti va fi usor sa te angajezi.
Cam asta e situatia in RO legat de joburi, ori esti foarte bun in ceea ce faci, ori ai relatii (care din nefericire s-ar putea sa fie mai presus de profesionalism).
Alimentele sunt esentiale pentru supravietuire si odata cu intrarea in Uniunea Europeana sunt multe norme ce trebuiesc respectate, iar ca viitor inginer iti doresc sa ajungi cel mai bun.