| tairon a întrebat:

Ca sa studiezi in strainatate, ce trebuie sa faci? pe langa a invata si a lua examenele si bac-ul cu 10.

Răspuns Câştigător
| MalinaAndreea a răspuns:

laughing dar cine ti-a zis ca trebuie sa iei 10 la bac? Nu stiu de unde esti dar saptamana asta s-a desfasurat RIUF-Romanian International University Fair-practic este un "targ" de universitati din Europa + America de Nord(U.S.) organizat de EDMUNDO.Ce am facut acolo? Ei bine cei de la EDMUNDO ne-au prezentat cum am putea sa ajungem studenti in strainatate, iar la acest targ au venit si cativa reprezentanti din U.K., Danemarca, Germania, Elvetia, US, care isi prezentau universitatea-iti dau cateva exemple de facultati prezente la RIUF: Greenwich University, Coventry Un., Brunel Un., American Education etc. iar noi cei de a 11 a si a 12 a mergeam pe la "standurile" lor si vorbeam cu ei despre beneficiile studiului la universitatea pe care o reprezentau.Aici am aflat o multime de lucruri si sunt foarte hotarata sa plec si eu in strainatate(in UK).Mr. Yellow submarine nu are habar de ce vorbeste...este totatl pe langa si neinformat.De exemplu sa studiezi intr-o universitate din UK costa cam 7000-9000 de lire.Da e super mult si daca nu avem o matusa bogata nu ne permitem.Dar pentru ca suntem studenti straini statul lor(UK) ne dau ei bani pentru. facultate, adica fix 9000 pe an, exact de cat avem noi nevoie, iar tu, dupa ce ai terminat facultatea, pana nu vei depasi pragul de 21.000 de lire sterline pe an nu le dai un CENT! Ei. si cand depasesti si de exemplu ai 22.000 pe an dai 10 la suta lor, pe an! Suma se plateste cam in 30 de ani.Pe langa facultate sunt si alte costuri, cazare, mancare, haine etc. Poti avea un part time job+ bursa care nu se da in functie de nota de la bac sau mai stiu eu ce ci pentru. faptul ca presupun ca venitul parintilor tai nu intrece deloc supa propusa de ei, adica vreo 22 si ceva de mii de lire pe an si iata ca primesti si pentru asta vreo 2 3 mii de lire.Intra pe EDMUNDO si vei afla o gramada de lucruri interesante si ei te pot ajuta sa iti faci dosarulhappy.
P.S.: daca vrei sa faci o facultate fara sa platesti atunci Danemarca este cea mai buna solutie... taxele de scolarizare sunt 0 si nu platesti decat mancare, cazare etc. si de asemenea beneficiezi de bursa de studiu si alte chestii.
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva eu sunt deschisa.

1 răspuns:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In functie de caz, sa scoti un car de bani pe an.