| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat cantareste un elefant? (mascul matur)

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Depinde de elefant, se spune ca cel mai mare elefant cantareste 12272 kg! Un pui la nastere are 100 kg, iar un adult in jur de 6-8 tone. facand o medie! Dar exista si exceptii... unde elefantii cantaresc peste 10 tone.

daniela
| daniela a răspuns:

Elefantul african este cel mai mare animal de pe suprafata terestră din zilele noastre. Nici un alt animal de pe pământ nu se apropie câtuşi de puţin de dimensiunile foarte mari ale acestuia. Greutatea corpului său este echivalentă cu cea a 165 de bărbaţi maturi urcaţi pe acelaşi cântar...
Inima unui elefant poate cântari pina la 20 de kg, iar creierul sau, 5 kg, în medie.Colţii elefantului sunt o altă componentă a corpului care atrag atenţia. Ei sunt cei mai lungi din lume, putând ajunge pâna la 3, 2 m, iar greutatea lor maxima poate atinge peste 100 kg.Capul unui elefant cantareste cam un sfert din masa corpului. Fildesii elefantilor sunt de fapt incisivii lor alungiti, pe care un elefant ii foloseste pentru scoaterea radacinilor, decojirea pomilor, iar masculii ii folosesc in lupte.

regis
| regis a răspuns:

Peste 6 tone.

| leluc a răspuns:

Elefantul african adult ajunge pana la 4, 5 tone iar cel asiatic ajunge pana la 5, 4 tone.

| maharajah a răspuns:

Din cate stiu eu un elefant indian nu poate depasi 7 tone, iar cel african 4.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 tone

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate cantari 5000kg

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mascul matur cantareste aproximatev 10-15 tone.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de elefant, dar stiu ca trompa contine 100 de mii de muschii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

10000000000000000000000 de tone

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi spuneti si mie va rog frumos exprimarea in kilograme a unui elefant?

| mihuuuu a răspuns:

3 tone.
sigur. :*

mi-a zis la scl.smug

| TorzAlex a răspuns:

8 tone

| Tase_Hristu_1967 a răspuns:

6 8 tone