| anonim_4396 a întrebat:

Cand se foloseste -ed si -ing la sfarsitul verbelor in limba engleza?

8 răspunsuri:
| Meli a răspuns:

"-ed " se foloseste la verbele regulate trecut
"-ing" se foloseste la timp continuu

| AleandraIleana98 a răspuns:

Ed se foloseste la trecut si ing la prezentul continu

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

-ed : este trecutul simplu (past simple) de ex: I playED with my sister last week (m-am JUCAT cu sora mea saptamana trecuta) ***nu e numai decat sa folosesti last week! iar -ing: este prezentul continuu (present continuous) de ex: I am jocking now (eu glumesc acum ) ***nu e numaidecat sa folosestinow!
sper ca te-am ajutat happy
i hope that i helped you happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ed este tecutul simplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

| AandreaA a răspuns:

-ed la trecut la verbele regulate si -ing la prezent continuu.

| ingerash_7770 a răspuns:

Depinde. ING- se foloseste atunci cand e la prezent ( ex. se incarca. loading. ) ED -la trecut ( ex. a fost salvat. saved. )

| sebitzuhsk a răspuns:

Ce clasa esti?