| anonim_4396 a întrebat:

Cand si cum se scrie sa iti si sa-ti?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Una e versiunea scurta a celeilalte
intr-o conversatie, cand vorbesti repede sau intr-o poveste, incerci sa tii lucruile cat mai scurt (ca sa fie usor de citit)
pe o hartie oficiala, act notarial, declaratie la politie, dare in judecata, in general incerci sa faci lucrurile cat mai clare si mai... BATZOSOASE (sa nu fie "prietenoase", ca nu te, tragi de sireturi cu magistratul/judectorul)

ambele versiuni sunt oricum corecte si acceptate oriunde, ca fiind acelasi lucru

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

,,sa iti" folosesti pentru o exprimare mai oficiala si mai lunga
,, sa-ti" folosesti atunci cand vrei sa arati o graba sau familialitate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind vrei tu. Cîte clase ai facut? Ca nu stii nimic.

| anonimg a răspuns:

Ambele se pot folosi oricând. Este vorba doar de exprimare.

Mai așteaptă răspunsuri.

| FaraNume1245 a răspuns:

Sunt interschimbabile.

| Demidol a răspuns:

Este acelasi lucru, dar scris din doua cuvinte sau elidat. Le folosesti cum vrei.

| leo59 a răspuns:

Scrierea cu cratima ( liniuta care inlocuieste o litera sau leaga doua cuvinte) tocmai acest scop il are: de a face convorbirea sau citirea mai usoara si placuta, cursiva. Nu ti se pare exprimare greoaie ( sa imi spuna fata de sa-mi spuna?
N-are legatura cu graba, exprimarea oficiala sau familiara.