April
| April a întrebat:

Cand spuneti despre cineva ca e un venetic? De unde vine si ce inseamna acest cuvant?

Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Venetic = strain. Vine din cuvantul din greaca noua "venetikos", care, probabil, inseamna acelasi lucru. Informatiile le am din DEX. Acolo poti gasi si provenienta cuvintelor, in cele mai multe cazuri.

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

O persoana care a venit din alta parte decat locul in care s-a stabilit recent, se considera strain sau venetic.
Venetic= strain, venitura.
Cred ca provine din maghiara.

| Poinsettia a răspuns:

VENETÍC, -Ă, venetici, -ce, subst. I. S. m. și f. (Adesea peiorativ) Persoană venită undeva din alte locuri și considerată străină în locul unde s-a stabilit.
sursa: www.dexonline.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Venetic e considerata o persoana straina care vine si se stabileste in acel loc.