| Theaxniz a întrebat:

Cand trebuie sa duc la liceu ceva legalizare de la certificat, adica trebuie sa ma duc la notar? asa mi-a zis un coleg tampit!

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca pe lista de acte care trebuie puse in dosar este ceva gen "certificat de nastere in COPIE LEGALIZATA", imi pare rau sa-ti spun, dar NU colegul tau e tampit! Adica, in traducere libera, trebuie sa te duci LA NOTAR cu certificatul original sa ti-l legalizeze.

| FriendsShow a răspuns:

Eu stiu ca iti va da un dosar de acolo, si acolo sunt toate foile ce iti trebuie. Daca iti mai aduci aminte ai facut o legalizare acum 2 luni parca, iar acea legalizare ti-o va da acum in acel dosar+alte foi.Pa

| ascovit a răspuns:

Colegul tau NU e tampit! Copia dupa certificat trebuie legalizata la notar.
Mai bine vorbeste cu un parinte si te va lamuri elwinking

| drhotzu a răspuns:

Legalizare = legalizare notariala! este o procedura prin care o persoana autorizata (notar) constata si isi asuma raspunderea asupra corectitudinii actelor din toate punctele de vedere (forma, fond) deci da! oriunde scrie ca iti trebuie ceva legalizat inseamna ca trebuie sa te duci sa dai intre 50-150 lei la notar!

| CMaria21 a răspuns:

Da trebuie sa legalizezi la notar si sa platesti nu stiu exact cat! Succes

| CatalinaKaty a răspuns:

Eu stiu ca te duci cu copia de la buletin / certificat de nastere la notar sa ti-o vizeze. straight face

| Natuuu a răspuns:

Si eutrebuie sa duc sa ma inscriu. iti trebuie un dosar in care sa ai copie dupa certificatu tau de nastere legalizat la notar ( parintii tai se ocupa de asta), fisa medicala de la scoala, adeverinta si foaia ta matricola (tot de la scoala), copie dupa buletinul tau si al parintilor si o cerere pe care o faci atunci cand te duci sa te inscri la liceu. Inscrierile se fac pana pe 25 iulie. Sper ca te-am ajutat.