| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost prima racheta lansata in spatiu, si in ce an?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Germania nazista a lansat o racheta V-2 care ar fi ajuns in spatiu pe 3 octombrie 1942. Rusii au lansat prim racheta in spatiu in 1957, si s-a numit Sputnik 1. Acesta a fost si primul satelit artificial pus pe orbita Pamantului. Americanii au lansat si ei prima racheta in spatiu in 1958, si s-a numit Explorer 1. A fost de asemenea, primul satelit american.

1 răspuns:
| Nero a răspuns:

Nava se numea STS-1 si a fost lansata de catre NASA in anul 1981, mai exact pe 12 aprilie. uite un site pentru mai multe informatii http://www.nasa.gov/......_2488.html