| umbra09 a întrebat:

Care ar fi avantaljul daca asi merge la frecventa redusa avand 10 clase sau 11 clase terminate la liceu
Adica daca asi avea 11 clase ar fi vreun avantaj asi avea mai putin de mers la scoala cu un an sau un semestru sau cum este mai exact?

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu este niciun avantaj. Daca termini 10 clase la zi, te duci la FR in a 11-a.Clasele si nivelurile nu difera la FR fata de la zi, la fel si la seral.

| umbra09 explică (pentru AvalohAlyn):

Prietene am zis daca termin 11 clase la zi ar fi vreo diferenta daca asi termina 10 clase adica scap de un an de seral sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai inteles prea bine cred, sa iti spun eu, sunt 3 categorii, cel putin asa era la liceul meu: 1. 10 clase obligatorii si dupa faci ce vrei, 2. frecventa redusa sau scoala de arte sau meserii sau mai bine... spus ceva legat de meserii., 3. 12 clase cu sau fara bacalaureat,. Scoala de arte/meserii, gen sudor, tamplar, sau pnm ce aveti voi acolo este daca nu ma insel 11 clase. sper sa nu ma insel, la mine erau 11. Tu decizi, sincer, fa mai bine scoala..normala chiar daca nu ajungi sa promovezi bacalaureatul. macar ai 12 clase, in Romania. dupa ce ca nu se angajeaza nici macar fara bacalaureat, d-apai fara 12/11 clase happy

| umbra09 explică (pentru anonim_4396):

Ar conta daca am 11 clase asi fi in vreun fel in avantaj fata de cineva cu 10 clase cand ma voi inscrie la frecventa redusa sau cand ma angajez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru umbra09):

Treaba nu sta asa happy. Din proprie experienta ti-o spun sincer: FARA MINIM, MINIM, 12 clase esti un nimic, cu sau fara bacalaureat, cu este mult mai bine fara esti nimeni, nimic, dar totusi e mai bine... decat 10-11 clase, acum nah. daca tu gasesti de munca cine stie unde, cablaje, automotive, nobel. e problema tawinking daca nu... sfat fa 11 daca poti chiar si 12.