| Icf_Alex_1995 a întrebat:

Pot sa ma transfer de la frecventa redusa la zi?
Daca nu merge, scrie in diploma de 13 clase ca ai facut cursurile la frecventa redusa, afecteaza pe diploma de bac?
Precizez ca am 18 ani si sunt in clasa a 9a la Frecventa Redusa si as dori sa fac la zi din al doilea semestru sau macar din a 10a.
Astept raspunsurile voastre sincere si competente daca stiti raspundeti daca nu... shh! happy MULTUMESC DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai dreptate--- scuze! In formularea raspunsului am retinut varsta si nu clasa.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera, esti prea varstnic. Si nu are importanta ce forma a liceului ai facut, daca obtii diploma de bacalaureat este la fel de valabila ca si cea obtinuta la zi.

| Icf_Alex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Art.143. Elevii din învatamântul liceal, din scoala de arte si meserii, din anul de completare si din învatamântul postliceal se pot transfera de la o forma de învatamânt la alta astfel:
a) elevii de la învatamântul seral, cu frecventa redusa sau la distanta, se pot transfera la forma de învatamânt de zi, cu sustinerea si promovarea examenelor de diferenta, daca au media anuala cel putin 7, 00, la fiecare obiect de studiu, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasa, si potrivit criteriilor prevazute în regulamentul intern;
b) elevii de la învatamântul cu frecventa redusa sau la distanta se pot transfera la învatamântul seral, în conditiile precizate la lit. a);
c) elevii de la cursurile de zi se pot transfera la forma de învatamânt seral, cu frecventa redusa sau la distanta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasa.
Art.144. (1) Elevii din învatamântul preuniversitar particular autorizat se pot transfera la unitati de învatamânt de stat, la sfârsitul anului scolar, în conditiile prezentului regulament.
(2) Elevii din învatamântul preuniversitar de stat se pot transfera în învatamântul particular, cu acordul unitatii primitoare.
Art.145. Nepromovarea unuia dintre examenele de diferenta anuleaza dreptul la transfer. Scoala de la care elevul a solicitat transferul este obligata sa-l reprimeasca.
Art.146. Transferurile în care se pastreaza forma de învatamânt se pot efectua numai în perioada intersemestriala sau a vacantei de vara; regulamentul intern al unitatii de învatamânt poate prevedea si conditii speciale de transfer.
Art.147. Transferurile în care se schimba forma de învatamânt se efectueaza în urmatoarele perioade:
a) de la învatamântul de zi la alta forma de învatamânt sau de la învatamântul seral la cel cu frecventa redusa sau la distanta, în perioada intersemestriala sau a vacantei de vara;
b) de la învatamântul cu frecventa redusa sau la distanta la cel seral sau de la alte forme de învatamânt la cel de zi, numai în perioada vacantei de vara;
c) elevii din clasa a XII-a, învatamânt de zi, se pot transfera în clasa a XIII-a, învatamânt seral, dupa absolvirea semestrului I al clasei a XII-a si dupa sustinerea, daca este cazul, a examenelor de diferenta. În aceasta situatie, pe diploma de absolvire si în registrul matricol, se mentioneaza anul scolar, semestrul I/ zi, clasa a XII-a si semestrul II/ seral, clasa a XIII-a. Mediile anuale pe discipline se calculeaza din mediile celor doua semestre.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Icf_Alex_1995):

Asa este doar ca eu ti-am spus ca nu poti din cauza varstei. Daca ai peste 18 ani nu poti intra nici macar in cl. a XI-a la zi.

| Icf_Alex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

In lege nu scrie varsta care trebuie sa o ai la zi happy... pana la urma si in a 12a ai 18 ani... si asta ar insemna ca nu ai avea voie? serios? ti-am dat articolele pe care le-am gasit pe site-ul guvernului dupa vreo 3 ore cautate serios.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Icf_Alex_1995):

Exista asemenea prevederi, doar ca nu le-ai gasit tu.
In acelasi act normativ din care ai citat (Regulamentul aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005) exista doua prevederi privind varsta, respectiv in art.68, alin.5 si art.92, alin.2 si 4, citez
"(5) Elevul care nu frecventează cursurile de zi ale unei clase din învăţământul obligatoriu, depăşind cu mai mult de 2 ani vârsta clasei respective, se află în situaţia de abandon şcolar. Elevul aflat în situaţia de abandon şcolar poate fi înscris, la cerere, în forme de învăţământ seral, cu frecvenţă redusă sau la distanţă, pentru care se constituie formaţiuni aparte."
"(2) În ciclul inferior al liceului şi în şcoala de arte şi meserii (clasele IX-X), în învăţământul secundar superior (ciclul superior al liceului), în anul de completare şi în învăţământul postliceal, înscrierea elevilor se face pe baza regulamentului de admitere sau a criteriilor generale elaborate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, în limita numărului de locuri din planul de şcolarizare. Înscrierea în ciclul superior al liceului, cursuri de zi, se poate face în primii 2 ani de la absolvirea ciclului inferior al liceului/anului de completare, dacă la data începerii anului şcolar elevul nu a depăşit vârsta de 18 ani.
(4) Elevii repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, din învăţământul de zi, se pot reînmatricula, la cerere, la acelaşi nivel, ciclu de învăţământ şi, după caz, rută de profesionalizare, la învăţământul de zi, în următorii 2 ani consecutivi, redobândind calitatea de elev. Înscrierea acestora la alte forme de învăţământ se poate face şi după mai mult de 2 ani. Elevii de la celelalte forme de învăţământ, repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, se pot reînmatricula, la cerere, la orice formă de învăţământ, cu excepţia celui de zi. Reînmatricularea acestora se poate face şi după mai mult de 2 ani şcolari."

| Icf_Alex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Okay, ai dreptate imi cer scuze, ai funda!

| alessia5158 a răspuns:

Te poti transfera la cursurile serale, in niciun caz la cursuri de zi ( din cauza varstei ). Daca te transferi la seral, iti maresti sansele de a-ti lua bacul--- este o solutie mai buna decat cursurile cu frecventa redusa!

Pe foaia matricola atasata diplomei de bacalaureat va fi mentionata si clasa a 13-a--- asta-i sigur! Diploma, in sine, nu cred ca va purta mentiunea "cursuri cu frecventa redusa ". Mentiunea respectiva stiu ca se pune doar pe diploma de licenta (facultate).

| Icf_Alex_1995 explică (pentru alessia5158):

Art.143. Elevii din învatamântul liceal, din scoala de arte si meserii, din anul de completare si din învatamântul postliceal se pot transfera de la o forma de învatamânt la alta astfel:
a) elevii de la învatamântul seral, cu frecventa redusa sau la distanta, se pot transfera la forma de învatamânt de zi, cu sustinerea si promovarea examenelor de diferenta, daca au media anuala cel putin 7, 00, la fiecare obiect de studiu, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasa, si potrivit criteriilor prevazute în regulamentul intern;
b) elevii de la învatamântul cu frecventa redusa sau la distanta se pot transfera la învatamântul seral, în conditiile precizate la lit. a);
c) elevii de la cursurile de zi se pot transfera la forma de învatamânt seral, cu frecventa redusa sau la distanta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasa.
Art.144. (1) Elevii din învatamântul preuniversitar particular autorizat se pot transfera la unitati de învatamânt de stat, la sfârsitul anului scolar, în conditiile prezentului regulament.
(2) Elevii din învatamântul preuniversitar de stat se pot transfera în învatamântul particular, cu acordul unitatii primitoare.
Art.145. Nepromovarea unuia dintre examenele de diferenta anuleaza dreptul la transfer. Scoala de la care elevul a solicitat transferul este obligata sa-l reprimeasca.
Art.146. Transferurile în care se pastreaza forma de învatamânt se pot efectua numai în perioada intersemestriala sau a vacantei de vara; regulamentul intern al unitatii de învatamânt poate prevedea si conditii speciale de transfer.
Art.147. Transferurile în care se schimba forma de învatamânt se efectueaza în urmatoarele perioade:
a) de la învatamântul de zi la alta forma de învatamânt sau de la învatamântul seral la cel cu frecventa redusa sau la distanta, în perioada intersemestriala sau a vacantei de vara;
b) de la învatamântul cu frecventa redusa sau la distanta la cel seral sau de la alte forme de învatamânt la cel de zi, numai în perioada vacantei de vara;
c) elevii din clasa a XII-a, învatamânt de zi, se pot transfera în clasa a XIII-a, învatamânt seral, dupa absolvirea semestrului I al clasei a XII-a si dupa sustinerea, daca este cazul, a examenelor de diferenta. În aceasta situatie, pe diploma de absolvire si în registrul matricol, se mentioneaza anul scolar, semestrul I/ zi, clasa a XII-a si semestrul II/ seral, clasa a XIII-a. Mediile anuale pe discipline se calculeaza din mediile celor doua semestre.

| alessia5158 a răspuns (pentru Icf_Alex_1995):

Ai dreptate--- scuze! In formularea raspunsului am retinut varsta si nu clasa.