| anonim_4396 a întrebat:

Care ar trebui sa fie cel mai inalt varf muntos din lume?

8 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Everest e cel mai inalt varf muntos din lume.
Are o inaltime de aprox. 8, 848m.

| Twonkz a răspuns:

Scuze ca zic dar daca ai aces pe siteul asta insemna ca ai acces si la internet, deci de ce nu ai cautat pe google?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Twonkz):

Pentru ca vreau sa vad cum intelegeti voi intrebarea si ce aveti voi de zis. Pentru ca vreau si parerile altora despre ce citesc pe internet, poate nu vreau sa citesc singura, poate avand accesul asta la internet este singurul meu mod de comunicare cu lumea si asta am ales sa fac, sa vin pe un site cerand parerile altora de cum vad ei lucrurile care le citesc. Poate asa ma simt eu intre oameni facand asta, poate nu am alta posibilitate de a sta intre oameni, poate nu am prieteni cu care sa vorbesc despre lucrurile astea si trebuie sa cer unor straini atentie online.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce păreri vrei despre un munte masurat? Crezi ca din parerea noastra il putem face mai mic?

| mastadont a răspuns:

La întrebarea care este cel mai înalt munte din lume? Toţi vor răspunde Everest, dar acest lucru pare să nu fie tocmai adevărat.
Cu o înălţime de 8.848 metri deasupra nivelului mării, Everestul este depăşit de alte vârfuri înalte. Dacă e să măsurăm această distanţă de la centrul Pământului, prin crusta ridicată din apropierea Ecuatorului, Muntele Chimborazo din Ecuador este de departe „cel mai înalt munte".
Măsurând doar ce se află deasupra nivelului mării, acest munte are numai 6.268 de metri înălţime, dar când măsurătoarea se face de la Nucleul Pământului, înălţimea ajunge cu 2.168 metri peste cea a Everestului. Acest lucru înseamnă că, deşi Everestul poate fi cel mai înalt vârf de pe Pământ, Chimborazo poate fi cel mai proeminent, ceea ce înseamnă că „iese" în evidenţă mai mult decât oricare altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Mersi ca ma intelegi!

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul depinde de perspectiva din care privești. Cu plăcere.

| Anonima163333 a răspuns:

Everest-8848 m