| Stoicea_Alexandru_1995 a întrebat:

Care au fost anii de desfsurare al Primului Razboi Mondial?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Acest „ al " din textul tău nu e corect.
„Al" este un articol genitival - posesiv de forma „ al, a, ai, ale" ( masculin, feminin, masculin plural, feminin plural), el indicînd în acest fel numărul posesorului și genul acestuia, precum și numărul obiectelor posedate).
Această bucățică de text pe care am scris-o e foarte importantă în scriere și vorbire, cînd vorbim de articolul posesiv, de numărul posesorilor și de numărul obiectelor posedate, precum și de genul acestora.
Ex. Caietul este al școlarului din prima bancă.
„al" ne indică un singur obiect posedat (caietul, masculin la forma de singular).
Iar posesorul, în cazul nostru este unul singur ( școlarul).
Dar aceeași formă „al " este valabilă și pentru un posesor de genul feminin sau chiar de mai mulți posesori.
Caietul este „al " elevei.
Aportul a fost „al " tuturor elevilor.
Aceeași explicație și pentru „a", „ ai " și „ ale".
Întotdeauna articolul este în acord cu numărul și genul obiectului posedat.
Casa este „ a" fratelui meu ( a sorei mele; a părinților mei).
Băieții sunt „ai " fratelui meu ( ai verilor mei, ai cumnatelor mele).
Casele sunt „ale" fratelui meu. ( ale sorei mele; ale părinților mei).
Dar aici, în textul tău, acest „al ", nu se acordă nici cu sintagma „ anii de desfășurare " deci mai mulți posesori ( în acest caz trebuia folosit articolul „ai" ) și nici cu substantivul „desfășurare"( un posesor, de genul feminin) și deci trebuia articolul posesiv „a".
Oricum ai fi vrut să fie gîndirea ta, în nici un caz nu e corect „al".

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

28 iulie 1914 – 11 noiembrie 1918 funda?