| Atim a întrebat:

Care credeti voi ca e cea mai eficientă metodă de a memora cuvinte într-o limbă străină? Să le înveți în context, formând propoziții cu ele, sau respectându-le des fără un context?

Răspuns Apreciat de Editori
| DoroteeaH a răspuns:

În context, este sigur.
Un englez a încercat sa învețe tot dicționarul francez. Într-un sfârșit, a ajuns la această performanță. Când a fost întrebat ceva in limba franceză, nu a putut lega nici 2 cuvinte happy
Deci clar exersează în propoziții; nu trebuie să fie dificile sau greoaie, doar în asa fel încât să poți înțelege adevăratul sens al cuvântului

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cea mai eficientă metodă"

vorbind, citind, traducând

| stefi055 a răspuns:

Normal ca ai nevoie de un context, pentru ca in creierul tau sa se faca niste conexiuni. Daca pur si simplu citesti un cuvant de mai multe ori, e posibil sa-l uiti. Pentru ca asa il inveti mecanic. Creeaza-ti un context, formeaza propozitii cu un cuvant nou invatat.
Bafta!

| Adry05 a răspuns:

în context, fie că auzi sau formezi propoziții.

| anonimg a răspuns:

Cumperi de la librarie "Ghid de conversatie". Dupa ce ai inceput sa prinzi cate ceva, iti setezi si telefonul in limba respectiva.