| Daniel26 a întrebat:

Ce limba straina vorbiti fluent (mai exact, precum limba materna sau aproape de acest nivel) si cum ati reusit sa ajungeti sa o vorbiti asa de bine, in cat timp? Care credeti ca este o metoda eficienta pentru ati imbunatati abilitatea de a vorbi lejer, fara emotie si stres intr-o limba straina?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cine spune ca vorbeste fluent o limba straina dar nu a vorbit-o niciodata cu ceilalti sau nu a fost plecat intr-o tara in care se vorbeste acea limba, cu siguranta minte. Sau se supraestimeaza.
Asta e cea mai eficienta metoda, sa iei contact cu oameni care vorbesc limba respectiva.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Să ți-o perfecționezi. Acum fiind era tehnologiei, ai n variante de a învăța / perfecționa o limbă străină. Recomand cu încredere aplicația Duolingo cu care poți învața / perfecționa engleza dar și multe alte limbi străine. În orice caz, ca să poți vorbi liniștit într-o limbă străină, trebuie să vorbești calm în primul rând în română.

| Aretha a răspuns:

Sa o intelegi gramatical.
Sa inveti mot a mot chestiile de baza.
Exercitiu de pronuntie.
Si multe filme si daca poti carti.
Trebuie s o auzi mult sa o intelegi

| Maia55 a răspuns:

Vorbesc engleza la nivel mediu spre avansat dar cu siguranță nu am învățat o din școală. Din filme, seriale, melodii chiar și statusuri am învățat ceea ce știu. Pentru mine o mare importanta au avut o și prietenii cu care am comunicat mereu în engleza pentru a ne perfecționa. Pentru a vorbi lejer încearcă sa nu gândești propoziția în cap în limba română, gândește o direct în engleza. Încearcă sa citești cât mai multe texte în engleza cu voce tare, te va ajuta. Bafta, e o limba ușoară.

| RedNightmare a răspuns:

Vorbesc Engleza la perfecțiune, am învățato privind filme cu subtitre și ascultind doar muzica in Engleză

| Yurisa a răspuns (pentru RedNightmare):

Si cu romana ce faci? laughing