| Jeonghyeo a întrebat:

Care dintre examenele de limba engleza este mai folostitor IELTS sau AIELTS?

Răspuns Câştigător
| Roxana_Domniteanu_1990 a răspuns:

Nu exista AIELTS. Exista doar IELTS care, in limba romana, se pronunta "aielts". Un alt examen folositor de limba engleza este Cambrige-ul la care, probabil, voiai sa te referi. De asemenea raspunsul la aceasta intrebare ti-l poti da doar tu, in functie de ceea ce vrei sa faci in viitor. Daca, de exemplu, doresti sa aplici la o universitate din Marea Britanie, trebuie sa obtii, in general, minim C in examenul Cambridge Advanced si minim 6-7 in IELTS. Daca facultatea e mai recunoscuta (cum sunt Oxford, Cambrigde, Manchester), vor avea standarde mai inalte si iti vor cere un punctaj mai mare. Unele facultati accepta ambele examene ca dovada ca intelegi si esti capabil sa vorbesti limba engleza, iar altele doar unul dintre ele. Documenteaza-te

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă știi "meserie" nu ai nevoie de Cambridge, ECDL, Toefl, IELTS
Deci, ȘTII meserie?

| dannyel86 a răspuns:

Exista AIELTS?
Poate te referi la un altfel de test, comparat cu IELTS.