| Digital112 a întrebat:

Care e diferenta dintre familie lexicala si camp lexical? Si niste exemple, va rog, ca sa inteleg.

Răspuns Câştigător
| andreea_6295 a răspuns:

Familia lexicala este formata doar din cuvinte derivate (ex: familia lexicala a lui "nor": norisor, innorat etc.) iar campul lexical din cuvinte cu legatura sa zic asa sau din acelasi domeniu (campul lexical al lui "nor": cer, fulger etc).

Nu stiu sigur daca ai inteles ca eu nu prea stiu sa explic.

8 răspunsuri:
| cosmin_6531 a răspuns:

Este usor familia lexicala a cuvantului frunza = frunzar, frunzoi, frunzareste.
si camp lexical al familiei frunza = frunzulita, frunzar
este simplu

| doroteea a răspuns:

Familia lexicala a unui cuvant sunt cuvintele cu acelasi radical al cuvantului, plus sufixe sau prefixe, cuvant compus sau format prin conversiune iar campul lexical sunt cuvinte din acelasi domeniu cu cuvantul dat. Ca sa nu le incurci, gandeste-te ca familia e mai mica si sunt cu acelasi radical, iar campul este mai mare si sunt mai multe cuvinte, din acelasi domeniu.

| Marijuana187 a răspuns:

Familie lexicala: toate cuv care provin din radacina, de ex frunza : Frunzis, Frunzarie si radacina e Frun
Camp lexical :toate obiectele care apartin din acelasi domeniu ex: al florilor : trandafir, ghiocel, toate florilehappy si tot asawinking funda?

| Lalala a răspuns:

Familia lexicala sunt cuvinte care au sufixe si\sau prefixe si se formeaza un alt cuvant extongueREscolar[format de la cuv de baza scolar + prefixul PRE] camp lexical sunt cuvinte care au legatura cu cuvantul de baza[scuzati cacofonia] ex:pix-creion; radiera; caiet; carte; banca]
sper ca ti.am fost de ajutor

| MirelaDenisa a răspuns:

Familia lexicala se formeaza cu derivari
ex: scola: scolar, scolarit, scolaresc etc.
Campul lexical este acela cad cuvintele se irudesc sa zic asa ex: scolar: caiet, ghiozdan, carti, pix etc. Ai inteles?

Alte răspunsuri
| someone00 a răspuns (pentru cosmin_6531):

Ddaca ai fi vrut cu adevarat sa o ajuti, ar fi trebuit sa ajungi TU, in primul rand, la un nivel de intelegere a acestei teme. Si, din pacate, nu ai reusit.