| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre un fluture si o molie?

7 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Unii confunda fluturii cu moliile. Este foarte usor sa iti dai seama, daca ai putin timp:

Fluturii zboara in general ziua, pe cand moliile stau in locuri inchise si zboara noaptea.
Fluturii au mici nodulete sau bulbi la capatul antenelor, pe cand moliile nu.
Majoritatea fluturilor au un trup mic, subtire si lipsit de peri, pe cand moliile au un corp paros si grasut.
Se poate spune ca fluturii nu sunt doar un chip frumos. Ei sunt foarte importanti in polenizarea plantelor. Importanti pentru natura, fluturii sunt o inspiratie pentru oameni.
Moliile ne distrug uneori, daca nu suntem atenti, cele mai bune pulovere din lana...
Asa ca diferentele sunt din toate punctele de vedere foarte mari...

| Zoombe3 a răspuns:

Aceeasi care este si intre Brad Pit si cersetorul din coltul blocului.

| sese a răspuns:

Unii lucreaza in schimbul de noapte, altii in schimbul de zi

| cisse a răspuns:

Problema se pune altfel; practic molia este un fluture. fluture de molii...

| dinusinziana a răspuns:

Coloritul.marimea si perioada in care zboara. zi/noapte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zoombe3 bestial raspunsrolling on the floor)

| doreen a răspuns:

Ăsta da, răspuns de om imteligent! happy