| GabrielusRacing a întrebat:

Care e formula chimica a acidului oxilic?( nu e tema de scoala e pentru altceva). Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Monicaツ a răspuns:

Adica acid oxalic? H2C2O4 happy

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Banuiesc ca te referi la acidul oxalic.Este un acid 1, 2 - dicarboxilic, care are formula HOOC - COOH, iar denumirea sistematizata este acid etandioic. Daca te referi la formula lui moleculara, atunci ea este intr-adevar C2H2O4. Industrial se obtine (ca sare disodica) prin descompunerea termica a formiatului de sodiu. Deoarece are drept principala proprietate chimica reactia de oxidare, este un agent reducator.