| ando3 a întrebat:

Care e regula de formare a participiului trecut in franceza? Vreau ceva in genul "Participiul trecut se formeaza..." FUNDA

Răspuns Câştigător
| Chhrisu a răspuns:

Te referi la passe compose.se formeaza :subiectul alaturi de verbul avoir la prezent si participiul trecut al verbului dat.

2 răspunsuri:
| Alexalice10 a răspuns:

Participiul trecut : la verbele de grupa I (cele care se termina la infinitiv in er) -au part. Format din radacina plus un e accentuat ascutit
La grupa a doua: radacina plus un i
La grupa a treia: nu exista regula trebuie sa le inveti pe de rost
Funda?

| deedeetzi a răspuns:

Nu, se refera la participiu trecut...ca este si prezent.Si mie imi trebuie, pentru conditional trecut.