| oOSmileoO a întrebat:

Care este capiatal israelului(tel aviv sau ierusalim)?

Răspuns Câştigător
| Prapacea a răspuns:

La 20 ianuarie 1950, capitala Statului Israel a fost transferată de la Tel Aviv la Ierusalim, iar în 1980 Parlamentul israelian a adoptat o lege prin care Ierusalimul reunit a fost proclamat "capitala unită şi veşnică" a ţării. Instituţiile centrale şi ale administraţiei de stat se află în Ierusalimul de Vest. România, asemenea altor state, nu recunoaşte transferarea capitalei la Ierusalim, menţinându-şi misiunea diplomatică la Tel Aviv

13 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Tel Aviv a fost pana acum cativa ani, mai nou e Ierusalim.

| AndraNicoleta a răspuns:

Jerusalemwinking

| xXkenzorXx a răspuns:

Ierusalim!
Funda ca am nevoie!

| OtiliaP a răspuns:

Ierusalim.1000% ca e corect am verificat. Deci Funda?

| andrei1121 a răspuns:

User in greva (numi comvine sa va dau raspunsuri si eu sa nu primesc)

| Codeine a răspuns:

Unii evrei spun ca tel aviv, dar in geografie a ramas Ierusalim pana azi happy! Sper ca te.am ajutat funda?batting eyelashes

| BSM a răspuns:

Ierusalim

| 220V a răspuns:

Ierusalim

| istoleyourcandy a răspuns:

NU mai e Ierusalim! E tel aviv! Stiu de la geografie 100% sigur!

| BoTa_Cristi_1990 a răspuns:

Ierusalim

| nnnnnnnnnn a răspuns:

Ierusalim adica asa stiu

| nnnnnnnnnn a răspuns:

Ierusalim adica eu asa stiu