| Regedesubmunte a întrebat:

Care este cea mai superioară națiune din lume din toate punctele de vedere?

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Nu exista asa ceva, fiecare natiune se diferentieaza orun ceva.Rusia prin resurse si suprafata,Finlanda prin sistemul de educatie,China prin industrie,Japonia, Germania si SUA prin inovatie si tehnologie, Austria si Italia prin sistemul de sanatate, SUA din nou la capitolul militar, China si India la populatie si tot asa.Depinde la ce,, puncte de vedere te referi,, Astia de mai sus au sarit repede cu,, americanii,, De cand e ma inteligentilor SUA superioara la suprafata si populatie spre exemplu? Populatia Chinei si Indiei trece de un miliard fiecare.Pe cand SUA abia daca are in jurul la 300 si ceva de milioane si e a treia tara din lume ca suprafata dupa Rusia si Canada.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

China. Chiar daca altii se lauda ca ei ar fi. Exemplu SUA. Vezi macar produsele care sunt pe piata. Mai ales electronice.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fiecare om si fiecare natiune are momente de glorie si decadere. Nu poti face un clasament, trebuiesc luate f multe criterii in calcul.

| deeeaqq a răspuns:

SUA, lojiiiic

| ALGator a răspuns:

SUA - premii Nobel, inițiativă privată. Economie, progres tehnic.
Țările scandinave democrația respectului pentru om. Birocrație minima.
Elveția, Monaco, Luxemburg. Finanțe.
Rusia. Suprafață, resurse, amenințări.
Japonia. Performanta de a muri la locul de muncă.
România. O Mafie pașnică, care nu comite omoruri, e o Mafie originală, nostimă și eficientă.
Țările bananiere: banane, lux pentru dictatori, consum de armament. Nimeni nu tremura de frig.
To be continued...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca China.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Americanii au acaparat de-a lungul timpului multi oameni de stiinta ingineri bla bla bla etc si au construit lucruri multe arme multe puternice dar asta nu o face superioara(nu au fost in stare sa castige un razboi cu vietnamul si s-au rahatit pe ei de frica cu pearl harbor si au distrus doua orase). Rusia a gresit si ea la multe si nici ea nu poate fi superioara o bomba atomica nu te face superior, China are si ea o multime de persoane si au si bani si inventii dar in trecut o tara precumm Anglia au reusit sa-i puna cu botul pe labe. Daca ar fi un razboi mondial si fiecare ar lupta pentru el atunci ala care castiga e superior dar din toate punctele de vedere in acest moment nu este nici o tara. Sua este blamata de multi si luata la misto, Rusia nu poate nici ucraina sa o incalece si ucraina e gata sa mearga la razboi cu rusia deci momentan din toate punctele de vedere nici o natiune nu e superioara

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

O, Doamne! Cum pot crede asa de multi ca americanii ar fi superiori? Excluzind faptul ca e o natiune formata din toti puscariasii si neadaptatii europeni fugiti "in lumea noua", vedeti si voi ca la ei sunt cele mai multe crime, cei mai multi oameni fara adapost (tendinta ajunsa si la noi), tot ei sunt cei ce pornesc razboaiele in lume. O "natiune superioara" nu isi rezolva problemele cu violenta ci cu diplomatie.

Răspuns utilizator avertizat
| StefanCosmin a răspuns:

SUA clar

| lovecats123 a răspuns:

Sua, dar stii de ce? Fiindcă se prucep la manipulat. Te fac sa crezi ca te ajută, când de fapt esti doar un simplu,, cadavru" pe care calcă pentru a, ajunge la Controlul lumii. Asta este dorinţa lor. Iar noi, naţiune fara creier, ne lăsăm conduşi si depindem de americani. Cele mai puternice arme tot ei le deţin... Zic ca sunt,, paşnici " dar nici măcar nu aivoie sa le vizitezi tara fără invitaţie.

| Ingognito a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi America

| Regedesubmunte explică:

Eu zic că pe primul loc s-ar situa Norvegia și după țările nordice.

| mariesprouse a răspuns:

Rusia

| Anonymunon a răspuns:

Rusia clar, SUA este un bob de orez pe langa Rusia.