| nini128 a întrebat:

Care este cel mai lung lant montan din europa? unde este situata campia padului?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Cu o lungime de circa 1.500 de kilometri, Muntii Carpati reprezinta cel mai mare lant muntos din Europa.

Câmpia Padului (ital. Pianura Padana) este o câmpie roditoare situată pe cursul Padului. Ea se întinde de la orașul Como, din nordul Italiei până în districtul Mendrisio, cantonul Ticino, Elveția și ocupă o suprafață de 50.000 km². Câmpia a luat naștere în terțiar prin sedimentele aduse de apele curgătoare din Alpi. Pe direcția est-vest câmpia are o lungime de 400 km și o lățime între 70 și 200 km. La nord și vest câmpia are un relief deluros fiind limitată de munții Alpi, iar la sud de munții Apenini. La est este mărginită de coasta Mării Adriatice, unde Padul se varsă printr-o deltă largă. Câmpia Padului este regiunea cu populația cea mai deasă și pământul cel mai roditor din Italia. Aici se cultivă sfeclă de zahăr, viță de vie și cereale ca: porumb, orez și grâu. Clima regiunii este o climă continentală cu veri calde și ierni reci.