| AndyNuStiuHelpMe a întrebat:

cine stie unde e situata Romania si ce suprafata are... dar si ce loc ocupa in europa?

Răspuns Câştigător
| iuliaa27 a răspuns:

România este o țară situată în sud-estul Europei Centrale.România este o republică semi-prezidențială. Este a noua țară după suprafața teritoriului (238 391 km²) și a șaptea după numărul populației (peste 22 milioane locuitori)dintre statele membre ale Uniunii Europene.

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

România este o țară situată în sud-estul Europei Centrale, pe cursul inferior al Dunării, la nord de peninsula Balcanică și la țărmul nord-vestic al Mării Negre.
Suprafața României este de 238 391 km², la care se adaugă 23 700 km² din platforma Mării Negre.
Ocupa locul 13 ca suprafata :
http://globi.ro/utile/lista-tari-europa-dupa-suprafata

| fuzzer a răspuns:

Romania este situata in sud-estul Europei Centrale, cu o suprafata de aproximativ 238.391 km patrati,, si ocupa locul 83