| bibicool:d a întrebat:

Care este cel mai mare oras din lume?

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Tokyo are onoarea de a fi cel mai mare oraş din lume din punct de vedere al numărului de locuitori. Oraşul găzduieşte 36 de milioane de oameni, ceea ce înseamnă o densitate de 2. 650 de oameni pe kilometru pătrat. Primele 10 cele mai mari oraşe din punct de vedere al numărului de locuitori, sunt:
Tokyo
Seoul - 24 milioane
Mexico City - 20 milioane
New York - 19, 5 milioane
Sao Paolo - 19 milioane
Bombay - 18, 5 milioane
Delhi - 15, 5 milioane
Shanghai - 15 milioane
Calcutta - 14, 5 milioane
Jakarta - 13, 5 milioane.
O seară bună! Te pup! happy

29 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Orasul viitorului.Numarul locuitorilor sai nu se cunoaste inca, insa cu siguranta va fi mai mare decat al oricarui oras cunoscut pana acum. Vom trai si vom afla!

| raisssa a răspuns:

Eu stiam ca New Yorkwinking

Răspuns utilizator avertizat
| iuddavali a răspuns:

Mai nou chinezii vor sa faca cel mai mare oras din lume http://stirist.com/cel-mai-mare-oras-din-lume/ - si cu siguranta vor fi cei mai multi. ei cand vor ceva, obtin. oameni hotarati si cu tinte inalte.

Alte răspunsuri
| biabluey a răspuns:

Capitala Mexicului(Ciudad de Mexico)este orasul cu cea mai mare suprafata din lume.

| Nymphobic a răspuns:

Tokyo este orasul cu cel mai mare numar de locuitori din lume, si anume 28 milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma eu am o intrebare care e cel mai mare oras ca suprafata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tokyo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Londra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca suprafata cel mai mare oras este NEW YORK si ca umar de locuitori este TOKYO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare oras din lume este, din 1968, City of Mount Isa, din Queensland, Australia. Are circa 21. 000 de locuitori, dar peste 43000 kmp, de aproape 50 de ori mai mult decat Berlinul. Pana in 1968, cel mai mare oras din lume a fost Kiruna, in Suedia, cu peste 20. 000 kmp si cam tot atatia locuitori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare oras din lume este TOKYO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toky are 35. 966. 665 lociori in zona metropolitana.Totusi, cade pe locul 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ceva de zis. Tokyo are 37. 855. 456 locuitori acum.Suprafata... 49654 kmp. Dar voi ce credeati? La atatia locuitori...
Primele 5 orase ca populatie:

1 Tokyo

2 Seul

3 Ciudad de Mexico

4 New York

5 Sao Paulo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare oras ca intindere este New York

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare oras din lume ca intindere New York. El este la fel de mare ca toata Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

New York este cel mai mare oras din lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tokio cel mai mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

New mexico

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tokio cu 36 mil loc.

| ionut12 a răspuns:

New york este cel mai mare oras la suprafata, dar Tokyo este cel mai mare la locuitori : nu va mai contraziceti atat

| UnitedColors a răspuns:

Istanbul

Alte răspunsuri
| Alextofalvi a răspuns:

New York este cel mai mare din lume

Alte răspunsuri