| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre oameni, animale si plante?
Vreau un raspuns frumos ca da fundita.:*:*:*

Răspuns Câştigător
| andy_3925 a răspuns:

Cred ca sentimentele si modul de a gandi.

17 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In primul rand ca omul e tot animal; diferenta o dau radacina si clorofila!

| DarQueen a răspuns:

Pai exista mai multe, insa una foarte importanta este ca, spre deosebire de animale si plante, oamenii au puterea de a gandi si de a vorbi.
Ar mai fi forma fizica prin care difera, modul in care traiesc, si altele.
Sper ca este destul de frumoswinking

| DarQueen a răspuns:

Multumesc tuturor pentru stupid straight face asta da solidaritate.
Sloganul "toti pentru unul" nu se prea portriveste.

| LoveMusic a răspuns:

Oamenii sunt fiinţe vii, inteligente, care gândesc, vorbesc, incluşi în societate.
Plantele sunt fiinţe care sunt vitale vieţii umane, care mănâncă dar nu vorbesc sau merg şi nu au formă umană.
Animalele sunt fiinţe vii, care gândesc, mănâncă, dar nu vorbesc şi nu au formă umană.

Oameni: http://ro.wikipedia.org/wiki/Om

Animale: http://www.referatele.com/......le-com.php

Plante:http://www.fundesign.ro/articole/

Dacă ţi-am fost de folos, am făcut-o cu plăcere :* nu ca să primesc fundiţă! Succes!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Intre noi si animale nici una happy

| OnWeed a răspuns:

Omul este singura fiinta care are ratiune, animalele si plantele nu beneficiaza de asa ceva.

| luckyman a răspuns:

Nici una! Toate sunt organisme vii. Depinde cine face ierarhizarea :
oamenii se considera superiori, nestiind prea multe despre gandirea, limbajul si ierarhiile sociale ale animalelor si plantelor. Si probabil ca prin similitudine si animalele si plantele au propriile ierarhii vizand celelalte vietuitoare care alcatuiesc acest complex biosistem.

| hominid dreak a răspuns:

Diferenta dintre animale+plante si oameni, este ca primele nu traiesc doar pentru sine, nu distrug natura, nu consuma resursele planetei pana la epuizare, nu duc razboaie de exterminare, nu au guvern mondial, n-au inventat bomba atomica, nu urasc, nu barfesc, nu se invidiaza unele pe altele, nu inventeaza crize economice, nu au granite, nu au puscarii, nu au spitale de nebuni...si cate diferente nu ne mai desparte de lumea celor care nu cuvanta.

| tim a răspuns:

Oamenii se iubesc,
Plantele se-adora,
Animalele-s un vis
Ce unii il omoara.
Cu visul sa alergi,
Printre miile de flori,
Cu cel ce il iubesti.
Visul fie nesfarsit,
Cu plantele alaturi,
Sa fim una iar.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Oamenii tradeaza.animalele iubesc.plantele sunt asemanatoare omului-se dezvolta, cresc frumos sau nu si in final ajung sa moara...

| M_5636 a răspuns:

Limbajul vulgar al oamenilor. Schiorlaitul animalelor si linistea plantelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni au constiita +instincte
animalele au instincte
plantele sunt mancate de oameni si animale si dau oxigen deci ne ajuta sa traimbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@oonnyy

Cine suntem noi sa ne consideram cele mai mari creatii? Plantele ar duce-o bine-mersi si fara noi, noi nu am putea trai fara plante.Noi nu mai traiam azi daca nu aveam animale de vanat si mancat sau care sa ne ajute la agricultura.Asa ca, spune-mi tu, cum te poti numi cea mai importanta fiinta de pe Pamant?

| DanutzzaMaria99 a răspuns:

Pai spre deosebire de oameni animalele nu au personalitate, nu au munci, iar plantele nici ele nu sunt persoane si nu merg nu muncesc, nu fac mai multe lucruri...in schimb oamenii sunt creatia cea mai mare a lui Dumnezeu.

| enemig0 a răspuns:

Niciuna.Toti si toate au o singura viata si se lupta pentru supravietuire.

Răspuns utilizator avertizat
| valentina_7912 a răspuns:

Nu stiu exact, cert este ca toate au nevoie de oxigen, ca sa poatra trai.