| RoxyLaLa a întrebat:

Care este diferenta intre monoxid de carbon si dioxid de carbon? Cand fac formula chimica la dioxid de carbon, carbonul are valenta 4 iar la monoxid de carbon valenta 2. De ce?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

Diferenta este foarte simpul de observat, monoxidul de carbon prezinta un singur atom de oxigen, iar dioxidul de carbon prezinta doi atomi de oxigen
Monoxid de carbon notat cu CO
Dioxid de carbon notot cu CO2 sau < o = c = o > = reprezinta tipul de legatura nu semnul egal

''De ce?''
Valenta oxigenului este II iar daca dioxidul de carbon are doi atomi de oxigen cu valenta II normal ca dioxidul de carbon sa aiba valenta 4, iar monoxidul pentru ca are un singur atom de oxigen va avea valenta 2.

1 răspuns:
| axll a răspuns:

Monoxidul de carbon are o molecula de oxigen. de unde si denumirea CO. dioxidul de carbon (prefix di, de la doi) are 2 molecule de carbon. de unde si formula CO2 (cifrele asociate elementelor chimice reprezinta numarul de molecule dintr-o anumita substanta)