| daniel176 a întrebat:

Care este diferenta intre tema si motivul literar?

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Tema reprezintă ideea principală a unei opere, de exemplu: iubirea, natura, condiția omului, agonia, cunoașterea etc.
Motivele literare sunt cuvinte cu o valoare reprezentativă în susținerea temei, cuvinte importante prin care se constituie tema și sunt caracteristice și curentului din care face parte opera. Sunt de obicei substantive, de exemplu: codrul, lacul, luna, stelele, soarele, sicriul etc.

1 răspuns: