| anonim_4396 a întrebat:

Care este formula concentratiei? dar a lui md? dar a lui mersi? multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Concentratia procentuala c a unei solutii se exprima cu formula:
c = 100md/mersi, unde
md - este masa de substanta dizolvata;
mersi - este masa solutiei.Masa solutiei este suma dintre masa de substanta dizolvata si masa de solvent in care se dizolva substanta. Cum de cele mai multe ori solventul este apa, avem ca :
mersi = md + mH2O; cu mH2O am notat masa de H2O in care se dizolva substanta.
Atunci formula concentratiei procentuale devine:
c = 100md/(md + mH2O).
Sper ca te-am putut ajuta.

| DarQueen a răspuns:

Formula lui mersi o ştiiiiiiiiu laughing))))))

| JulieAndreeaB a răspuns:

C = md/md X 100 si md se deduce din asta

| TEDY2012 a răspuns:

C=md/Ms * 100
C-concentratia procentuala
md- masa dizolvatului/masa solvatului
Ms-masa solventului/dizolvantului

| Fytzzuletzz_Pitic_1994 a răspuns:

C=md pe mersi totul *100
iar md=c*mersi pe 100