| QAlessia a întrebat:

Care este formula de la teorema catetei?

Răspuns Câştigător
| Myrtille a răspuns:

Teorema catetei:Lungimea fiecarei catete a unui triunghi dreptunghic este media geometrica(Media geometrica=radacina patrata din b1 * b2) a lungimii ipotenuzei si a proiectiei catetei
trunghiului
AB la puterea a 2=BC*BD; AC la puterea a 2=BC*DC; AB=radacina patrata din BC*BD,unde
AB si AC-catete, BC-ipotenuza, AD-inaltimea.(cred ca e clar ca ABC-triunghi dreptunghic)
Sper ca te-am ajutat! Mult succes!winking

2 răspunsuri:
| Ciufuliciii a răspuns:

De exemplu ai triunghiu ABC.

C1=AB
C2=AC
BC=Ipotenuza
AD=Inaltime
C1 si C2=catetele

ABla puterea adoua=BD*BC

adica patratul catetei este egal cu produsul dintre ipotenuza si proectia catetei pe aceasta

ciaoo:*:*:*:*

| ReedMaan a răspuns:

Nu stiu laughing caut si eu da raspunsurile nu le inteleg cum adica proiectie :S