| Anoonymuss a întrebat:

Care este forta unui corp lasat sa cada liber de la inaltimea h, atunci cand atinge pamantul?(in practica, cu cat corpul cade mai de sus, forta sa este cu atat mai mare cand atinge pamantul)

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

F=mgh
m-masa
g=9,8
h- înălțimea in metrii
In realitate mai exista si o forța care se opune, cea de frecare cu aerul, iar asta face ca unele corpuri mai mici sa atingă o anumită viteza după care sa coboare constant cu acea viteza.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Forta o vei simti daca corpul cade pe piciorul tau. big grin

| Shuko93 a răspuns:

9,8 m/s