| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Care este longitudinea si care este latitudinea? puppy dog eyes Pentru cel mai explicit raspuns funda + vot

Răspuns Câştigător
| Dema a răspuns:

Linii imaginare folosite pentru a localiza pozitiile pe glob. Liniile de latitudine sunt trasate paralel cu Ecuatorul, 0° fiind chiar Ecuatorul, iar 90° Polul Nord si, respectiv, Sud. Liniile de longitudine, meridianele, sunt trasate in unghi drept pe cele de latitudine, cu 0° (meridianul zero) trecand prin Greenwich, Anglia, iar cu meridianul 180° trecand prin centrul Oceanului Pacific.

5 răspunsuri:
| Xlove64 a răspuns:

Liniile de latitudine sunt trasate paralel cu Ecuatorul, 0° fiind chiar Ecuatorul, iar 90° Polul Nord si, respectiv, Sud
Liniile de longitudine, meridianele, sunt trasate in unghi drept pe cele de latitudine, cu 0° (meridianul zero) trecand prin Greenwich, Anglia, iar cu meridianul 180° trecand prin centrul Oceanului

| anotimp2 a răspuns:

Longitudinea este distanta masurata in grade minute si secunde de la meridianul 0 spre V sau E pana la punctul respectiv. Latitudinea este distanta masurata in grade minute si secunde de la Ecuator spre N si S pana la punctul respectiv.Liniile de longitudine, meridianele, sunt trasate in unghi drept pe cele de latitudine, cu 0° (meridianul zero) trecand prin Greenwich, Anglia, iar cu meridianul 180° trecand prin centrul Oceanului Pacific.

| Mia999 a răspuns:

Longitudinea:)=http://ro.wikipedia.org/wiki/Longitudine
latitudine;)=http://ro.wikipedia.org/wiki/Latitudine

sper ca te-am ajutat:););):*@

funda?:P:P;;)

| Roberto a răspuns:

Longitudinea este una dintre cele două coordonate geografice care descriu poziția unui punct de pe suprafața Pământului. Longitudinea unui punct este unghiul dintre proiecțiile pe planul ecuatorului ale direcțiilor de la centrul Pământului către punctul dat și, respectiv, către un punct de pe Pământ ales convențional ca origine a longitudinii.

Latitudinea este una dintre cele două coordonate geografice care descriu poziția unui punct de pe suprafața Pământului. Latitudinea unui punct este unghiul dintre direcția de la centrul Pământului spre acel punct și planul ecuatorului. Dacă punctul este situat la nord de ecuator, latitudinea se numește latitudine nordică, notată N, sau se dă cu semnul plus; dacă punctul este situat la sud de ecuator, latitudinea se numește latitudine sudică, notată S, sau se dă cu semnul minus.

| kiba a răspuns:

Longitudinea si latitudinea sunt niste lini pe globul pamantesc ( pentru a afla pozitia care o vrei ) si pentru ati pune ceasul dupa ora la care trebuie; daca vrei sa cauti o pers la nasa si sti latitudinea si longitudinea nu iti ia mai mult de 5 sec sa o gasesti pentru ca scrii coordonatele