| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Care este materia pentru bac la mate m1? Din cate am inteles nu se mai da materia din semestrul 2, cam care ar fi aceea?

Răspuns Câştigător
| Jackpot2 a răspuns:

Mulţimi şi elemente de logică matematică
Mulţimea numerelor reale
Propoziţie, predicat, cuantificatori.
Operaţii logice elementare
Tipuri de raţionamente logice: inducţia matematică. Probleme de numărare.
Funcţii
Mulţimea numerelor reale
Propoziţie, predicat, cuantificatori.
Operaţii logice elementare
Tipuri de raţionamente logice: inducţia matematică. Probleme de numărare.
Vectori în plan
Coliniaritate, concurenţă, paralelism - calcul vectorial în geometria plană
Elemente de trigonometrie
Produsul scalar a doi vector
Teorema sinusurilor, rezolvarea triunghiurilor oarecare
Aplicaţii ale trigonometriei şi ale produsului scalar a doi vectori în geometria plană

Mulţimi de numere
Numere reale
Radicali
Logaritmi
Funcţii şi ecuaţii
Tipuri de funcții și rezolvă de ecuații folosind proprietăţile funcţiilor
Metode de numărare
Permutări. Aranjamente. Combinări. Binomul lui Newton.
Matematici financiare
Elemente de calcul financiar: procente, dobânzi, TVA.
Geometrie
Reper cartezian în plan, coordonate carteziene în plan, distanţa dintre două puncte în plan.
Condiţii de paralelism, condiţii de perpendicularitate a două drepte din plan, calcule de distanţe şi de arii.

Elemente de algebră
Elemente de calcul matriceal şi sisteme de ecuaţii liniare Permutări
Matrice
Determinanți
Sisteme de ecuații liniare
​Elemente de analiză matematică
Limite de funcții
Continuitate
Derivabilitate
Reprezentarea grafică a funcţiilor

Elemente de algebră
Grupuri
Inele și corpuri
Inele de polinoame cu coeficienţi intr-un corp comutativ
​Elemente de analiză matematică
Primitive (antiderivate)
Acesta ar fi materia. Bafta!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt și grosier, nu se dă din a doua jumătatea a manualului (ministerul n-a definit care e asta)

| Anuket a răspuns (pentru sierra1):

Nu mai spuneți așa ceva căci manualul e împărțit în algebră și analiză matematică. Probabil nu se mai bagă capitolele III, adică polinoamele și aplicațiile integralei definite.

| sierra1 a răspuns (pentru Anuket):

"Nu mai spuneți așa ceva căci manualul e împărțit în algebră și analiză"

ba da și repet ce (corect) am zis: de scoate a 2 a jumătate (juma de algebră, juma de analiză)

| Anuket a răspuns (pentru sierra1):

Nici măcar așa. La analiză ar însemna să scoată o parte din materia de pe primul semestru ceea ce nu se va face. Am spus exact ce s-ar exclude și nu reprezintă jumătate.

| sierra1 a răspuns (pentru Anuket):

"Am spus exact ce s-ar exclude "

acel "s-ar" include doza maxină de subiectivism de care dispui. Deci, las-o baltă sau mai exact, las-o pentru minister să precizeze el...

| Anuket a răspuns (pentru sierra1):

Nu e niciun subiectivism pentru că nu eu am ales temele. Dacă dai răspunsuri ambigue, mai bine nu te mai deranja pentru că induci în eroare. Nu e nevoie să citezi când îmi răspunzi că doar știu ce am scris nu trebuie să recitesc.

| sierra1 a răspuns (pentru Anuket):

"Nu e niciun subiectivism" - e părerea ta, oricine are dreptul la una...

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Jackpot2):

Deci am scapat de afurisitele de integrale rolling on the floor)