| DeikrAndrei a întrebat:

Sunt a 10 a la mate info si vreau sa ma mut la un alt liceu, in alt judet pe semestrul al doilea. E posibil sa ma mut pe semestrul ala doilea? Daca e posibil, as putea alege si alt profil daca dau si niste diferente? Din cate am inteles nu se poate pe sem 2, de asta intreb aici. O sa intreb si la scoala, dar vreau sa stiu acum neaparat.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te transferi la acelasi profil te poti transfera dupa sem.I, daca indeplinesti conditiile de transfer.
Daca schimbi profilul te poti transfera numai in vacanta de vara, cu exceptia unor situatii speciale.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă.
  ART. 150.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal elevii se pot transfera de la o grupă/formaţiune de studiu la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu.
(2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului.
  ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei.
  ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
"ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară. Prin excepţie, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului.
(2) Transferurile în care se schimbă forma de învăţământ se efectuează în următoarele perioade:
a) de la învăţământul cu frecvenţă la cel cu frecvenţă redusă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară;
b) de la învăţământul cu frecvenţă redusă la cel cu frecvenţă, numai în perioada vacanţei de vară.
(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc pentru evaluare, dar pasajele citate de tine nu au legatura cu situatia precizata mai sus. Cunosc o gramada de persoane care s-au transferat de la mate-info la filologie in vacanta dintre semestre.

| anonim_4396 a răspuns:

În situația transferării elevului după semestrul I, secretarul școlii
înscrie în catalogul clasei la care se transferă candidatul numai mediile
din primul semestru de la disciplinele pe care elevul le studiază la
specializarea/calificarea la care s-a transferat. Notele obținute la
examenele de diferențe susținute la disciplinele/modulele prevăzute în
trunchiul comun și în curriculumul diferențiat al
specializării/calificării profesionale a clasei la care se transferă și
care nu au fost studiate de candidat anterior transferului reprezintă
mediile pe semestrul I la disciplinele/modulele respective.

| Ioandelasal a răspuns:

Da, sigur cunosti, dar acelea s-au transferat in anii scolari trecuti, atunci cand era in vigoare ROFUIP. Incepand din acest an scolar ROFUIP a fost abrogat, prin Regulamentul-cadru din care am citat, asa ca unele prevederi s-au schimbat, mai reciteste-mi atent raspunsul.

| Ioandelasal a răspuns:

Uitasem de evaluare. A mea este foarte corecta, raspunsul tau este complet eronat, deci si nefolositor, al meu este corect, asa ca evaluarea ta este total gresita.
Inainte de a raspunde ar trebui sa fii sigur ca raspunsul este corect si nu din auzite. Tocmai de aceea am dat citatul, pentru ca utilizatorul care a pus intrebarea sa nu ma creada doar pe cuvant.

| Deliiiia a răspuns:

In loc sa clasifici raspunsurile bazate pe experiente concrete ca fiind eronate si nefolositoare, mai bine te-ai documenta in prealabil. Avand in vedere cele scrise de tine, in cazul in care conducerea si administratia scolii din care provine copilul si aceea in care el doreste sa se transfere sunt de acord, transferul se poate face si in perioada intersemestriala, fiind clasificat ca un transfer in situatii speciale. In teorie nu ar fi ok, insa se practica si cunosc caz concret.

| anonim_4396 a răspuns:

Ce ati citat dumneavoastra mai sus, nu face referire la situatia de aici, cititi va rog ce am citat mai sus, este luat din acelasi regulament din care ati citat si dumneavoastra.

| Ioandelasal a răspuns:

Sunt foarte documentat, tu nu esti deloc documentata.
Daca imi citeai atenta raspunsul ai fi vazut ca am pomenit si de situatiile, dar doar faptul ca doreste sa se transfere nu este o situatie speciala. Si in alte situatii, decat cele prevazute expres, necesita aprobarea CA al ISJ.
De asemenea nu poate exista, conform actualului Regulament-cadru, posibilitatea unei experiente bazata pe acesta, inca nu s-a terminat primul semestru din acest an scolar, asa ca nici tu nu ai cum cunoaste un caz concret.
In final nu mie trebuia sa-mi raspunzi la intrebare, ci la utilizatorul care a pus-o, daca aveai un raspuns mai bun decat al meu.

| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai spune!
Tu macar ai citit atent intrebarea? Ai citat doar o mica parte din prevederile privind transferul, prevederi care-l interesau pe utilizatorul care a pus intrebarea.
Si cine a citat primul din Regulamentul-cadru, eu sau tu?

| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai citat primul. Citeste ce am citat eu: În situația transferării elevului după semestrul I, secretarul școlii
înscrie în catalogul clasei la care se transferă candidatul numai mediile
din primul semestru de la disciplinele pe care elevul le studiază la
specializarea/calificarea la care s-a transferat. Notele obținute la
examenele de diferențe susținute la disciplinele/modulele prevăzute în
trunchiul comun și în curriculumul diferențiat al
specializării/calificării profesionale a clasei la care se transferă și
care nu au fost studiate de candidat anterior transferului reprezintă
mediile pe semestrul I la disciplinele/modulele respective.

Te rog sa imi arati, in ceea ce ai citat tu, care este exemplul legat de situatia de mai sus?

| Ioandelasal a răspuns:

Si ce legatura au prevederile citate de tine cu ce a intrebat utilizatorul?

| anonim_4396 a răspuns:

Citez: În situația transferării elevului după semestrul I [...]. Notele obținute la
examenele de diferențe susținute la disciplinele/modulele prevăzute în
trunchiul comun și în curriculumul diferențiat al
specializării/calificării profesionale a clasei la care se transferă și
care nu au fost studiate de candidat anterior transferului reprezintă
mediile pe semestrul I la disciplinele/modulele respective.

Se mentioneaza clar de schimbarea specializarii clasei in cazul transferului de pe semestrul I. Permiteti-mi sa va pun aceeasi intrebare, ce legatura au acele prevederi cu ce a intrebat utilizatorul?

| Deliiiia a răspuns:

Cunosc caz concret in care elevul a solicitat un transfer care este in curs de desfasurare, iar nimeni nu i-a sugerat ca nu ar fi posibil, inclusiv conducerea scolii. Dar din nou, faceti afirmatii in necunostinta de cauza. E ok, va las cu opinia dumneavoastra preconceputa.

| Ioandelasal a răspuns:

Foarte bine, sa-mi spui si mie daca a fost aprobat, mai ales daca nu se incadreaza in situatiile speciale.
Si nu fac nici o afirmatie in necunostinta de cauza, afirmatiile mele concorda cu prevederile MENCS privind transferul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, poti si la alt profil, te poti muta pe semestrul al 2-lea.

| MihaiGe a răspuns:

In cazul alegerii unui profil diferit este necesara efectuarea unor echivalente/diferente la sfarsitul anului. Nu se poate in semestrul al doilea.

| Deliiiia a răspuns:

Este posibil sa te muti in al doilea semestru, am colegi care au procedat astfel. Mult succes!