| Daria a întrebat:

Care este numitorul comun al numerelor: 5, 100, 10 si 4?

Răspuns Câştigător
| MusicisMusic a răspuns:

100...
5 ori 20=100
100=100
10 ori 10=100
4 ori 25=100

13 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

100 sigurtongue

| Daria explică:

Nu inteleg de ce nu e permis ''sa se faca temele pe site''. Majoritatea nu si le fac pe site, ci doar cer o idee orientativa. Ce e asa gresit in asta? E mai bine sa mearga la scoala fara sa stie un anumit lucru sau mai bine ne intreba pe noi? De asta se numeste toti pentru unu, ca sa ne ajutam unii pe altii, nu conteaza la ce.Bine,unii exagereaza normal si scriu exercitii intregi sa le rezolvam noi. Dar de ce sa nu ii ajutam, daca ei nu inteleg un anumit lucru. Ce daca ''le dam mura-n gura''? Daca inteleg si stiu sa le faca pe urmatoarele ex.corecte dupa exemplul pe care i l-am dat noi, nu vad care e problema.

| PeAcE a răspuns:

| AnonymousMm a răspuns:

Buna! Pentru exemplul tau este 100.
Numitorul comun a mai multor numere se calculeaza ca si cel mai mic multiplu comun, adica asa:
se descompun numerele date in produs de factori primi si se inmultesc factorii comuni la puterea cea mai mare.
Sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutorhappy.
:*

| RoooneyThePuf a răspuns:

100!

| RoooneyThePuf a răspuns:

E 100 sigur, nu te lua dupa aia care au zis... 1, 20, etchappy

| TheLastDancer15 a răspuns:

Numitoru comun: mai mult ca sigur 400 tongue

| ydaa a răspuns:

400 clar

| lordbogdan a răspuns:

| Laminin a răspuns:

Hei!
Gbu :]

| Crucified a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regula de baza a lui TPU spune: "Nu este permis ca utilizatorii sa se foloseasca de site pentru a-si rezolva temele" Daca ai fi cerut explicatii "de ce 1 este numitorul comun al numerelor..." era alta treaba. Dar pe tine te intereseaza doar care este numitorul comun, pentru a-l completa in vreun exercitiu pentru la scoala. Nu e corect. TPU nu te va ajuta cu absolut nimic dandu-ti mura in gura. Folositi-va de internet pentru a invata ceva, nu pentru a va prosti mai rau!
Cu respect, http://sp2.ro/ad9a80!

| Cr1sT1aN a răspuns: