| Sylvy13 a întrebat:

Care este pluralul de la cuvantul,, vis" ca la televiziune se spun ba vise ba visuri? fundita

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Conform Indreptarului ortografic, ortoepic si de punctuatie al limbii romane, ambele forme de plural (vise/visuri) sunt corecte pentru substantivul neutru "vis".

17 răspunsuri:
| byutxa a răspuns:

Vise este pluralul cuvantului vis cu intselesul atunci cand visezi, iar visuri este pluralul cuvantului vis cu intselesul dorintsa`happy

| dragutzyka29 a răspuns:

Eu cred ca vise

| User a răspuns:

Eu stiu ca is corecte ambele forme.

| Catta a răspuns:

Corect se spune vise.

| anka a răspuns:

Definiţia pe care o găsim în DEX este următoarea:
VIS, visuri, s. n. 1. Faptul de a visa; înlănţuire de imagini, de fenomene psihice şi de idei care apar în conştiinţa omului în timpul somnului. ♢ Carte de vise = carte care cuprinde semnificaţia profetică a visurilor. ♢ Loc. adj. De vis = propriu visului; fig. extrem de frumos, de necrezut, ireal. ♢ Loc. adv. Ca prin vis = vag, confuz. ♦ Fig. Atmosferă, imagine, frumuseţe ireală. 2. Reverie, meditaţie, visare. 3. Fig. Iluzie deşartă; gând, idee, aspiraţie irealizabilă. ♦ Dorinţă arzătoare. ♢ Expr. A-şi vedea visul cu ochii = a-şi (sau a i se) îndeplini cea mai arzătoare dorinţă, a-şi (sau a i se) realiza tot ce şi-a propus. [Pl. şi: vise] – Lat. visum. Sursa: DEX '98
Din această definiţie nu putem diferenţia cele două variante ale pluralului, dimpotrivă, dilema este şi mai mare deoarece se acceptă şi forma VISE. Mai mult de atât, formele VISE şi VISURI sunt chiar introduse în acelaşi enunţ, denotând faptul că reprezintă unul şi acelaşi lucru --VISE/VISURI - IMAGINI CARE APAR ÎN TIMPUL SOMNULUI.

| Bubiku a răspuns:

La televizor nu au scoala cei care spun visuri. Corect este vise
Fundita? big grin

| Mar a răspuns:

Are doua pluraluri :vis vise. daca mai ai nelamuriri de genu' cauta in doom 2(gasesti si cartea mai mica daca vrei;]).

| amy300 a răspuns:

Pluralul de la cuvantul "vis" este "vise".laughing

| ღNuTzAღ a răspuns:

Plurarul cuvintului vis e vise, asa cred

| Cory_5444 a răspuns:

Sunt corecte amandoua...vise=dorinte, idealuri visuri=ceea ce visezi:p

| walk a răspuns:

Dacă tot am amintit de subiectul "viselor", mă gândeam că mulţi dintre noi ezităm în ceea ce priveşte folosirea corectă a pluralului în cazul cuvântului VIS. Astfel, mă simt datoare să explic diferenţa dintre VISE şi VISURI.
În momentul în care punem la îndoială propriile cunoştinţe despre semnificaţia unor cuvinte, suntem tentaţi să apelăm la DEX-ul pe care îl deţinem (sau nu) în bibliotecă pentru a elucida "misterele" semantice. Dar nu întotdeauna acest dicţionar ne informează în mod plauzibil. Acesta este şi cazul celor două cuvinte pentru care am iniţiat acest post ( Vise, Visuri).
Definiţia pe care o găsim în DEX este următoarea:
VIS, visuri, s. n. 1. Faptul de a visa; înlănţuire de imagini, de fenomene psihice şi de idei care apar în conştiinţa omului în timpul somnului. ♢ Carte de vise = carte care cuprinde semnificaţia profetică a visurilor. ♢ Loc. adj. De vis = propriu visului; fig. extrem de frumos, de necrezut, ireal. ♢ Loc. adv. Ca prin vis = vag, confuz. ♦ Fig. Atmosferă, imagine, frumuseţe ireală. 2. Reverie, meditaţie, visare. 3. Fig. Iluzie deşartă; gând, idee, aspiraţie irealizabilă. ♦ Dorinţă arzătoare. ♢ Expr. A-şi vedea visul cu ochii = a-şi (sau a i se) îndeplini cea mai arzătoare dorinţă, a-şi (sau a i se) realiza tot ce şi-a propus. [Pl. şi: vise] – Lat. visum. Sursa: DEX '98
Din această definiţie nu putem diferenţia cele două variante ale pluralului, dimpotrivă, dilema este şi mai mare deoarece se acceptă şi forma VISE. Mai mult de atât, formele VISE şi VISURI sunt chiar introduse în acelaşi enunţ, denotând faptul că reprezintă unul şi acelaşi lucru --VISE/VISURI

| Cristary a răspuns:

Vis, are doua forme, ambele fiind acceptate, conform DOOM2:
Vis - Visuri - Aspiratii
- Vise - Noaptea

| Denisa_3969 a răspuns:

Eu cred ca vise.

| Cristary a răspuns:

Eu ti-am explicat mai bine draga mea, si daca vei folosi visuri - adica, cele in somn, sa nu dai vina pe mine, caci eu te-am avertizat!

| Petronela a răspuns:

Amandoua forme sunt corecte

| misscuriosity a răspuns:

Ambele sunt acceptate. chiar daca cei de la tv in general nu prea stiu pe ce lume traiesc, la treaba asta cu visele/visurile o nimeresc intotdeauna oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vise