| MangoGirl a întrebat:

Sunt derutata... Din cate stiu eu expresia e "vise placute!" nu "visuri placute!". Toate personalitatile din televiziune zic "visuri" iar in DEX tot "visuri"(pluralul de la vise). Voice mai intelegeti?

11 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Visuri=dorinte, aspiratii
vise=cand visezi noaptea

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Vise-cele de noapte
Visuri-aspiraţii
Corect este vise plăcute happy

| NickoS a răspuns:

vis s. n., pl. vísuri / víse (ambele variante se folosesc la plural)

| Locre a răspuns:

Visuri e pluralul de la vis, care e echivalent cu ideal, dorinta, iar vise e echivalent cu ce visezi tu noaptea.Asa ca e corect Vise placute, nu visuri placute.Nu te lua dupa astia de la tv, toti sunt analfabeti marca otv.

| Anemona a răspuns:

Pai...sunt anbele corecte numai ca se refera la chestii diferite...

visuri=de exemplu ca alea de la dansez pentru tinelaughing. adica dorinte...

vise=cand te pui noaptea in pat adormi si incepi sa visezi la baiatul alasmug:devil)

fundistsa?
:X

| Anemona a răspuns:

Ambele*scuzebig grinbig grin

| rodik a răspuns:

Am inteles ca sunt corecte ambele formulari si le adaptezi in functie de text cred.

| kennyspark a răspuns:

Noul DOOM a adoptat ambele formulari ca fiind corecte. asa ca visuri placute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia pune la plural...''Gand''... ce-ti iese?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vise(imagini în somn)/visuri(aspiraţii) DOOM 2 Ediţia 2005

| RoxyAde a răspuns:

Ambele forme sunt corecte, dar in expresia asta forma corecta este "vise". Visele sunt cele pe care le avem noapte iar visurile sunt aspiratiile, dorintele noastre.