| SnowWw a întrebat:

Care este prima si a doua relatie a oglinzilor plane? Si cum se afla?

1 răspuns:
| totredus a răspuns:

Prima relație a oglinzilor plane este legea reflexiei, care afirmă că un obiect și imaginea sa reflectată într-o oglindă plană sunt simetrice față de planul oglinzii și că unghiurile de incidență și reflexie sunt egale.

A doua relație este legea formării imaginii, care afirmă că imaginea unui obiect real plasat în fața unei oglinzi plane este virtuală, dreaptă și simetrică față de planul oglinzii și se află la aceeași distanță de oglinză ca obiectul real.

Aceste relații pot fi determinate utilizând principiul razei de lumină, care afirmă că razele de lumină incidente pe o oglindă plane se vor reflecta la unghiuri egale cu fața normală a oglinzii. Astfel, pentru a determina poziția imaginii unui obiect real într-o oglindă plană, se pot trasa două raze de lumină din punctul obiectului spre oglindă și se poate determina punctul de intersecție al acestor raze reflectate pentru a obține poziția imaginii virtuale.