| pierduta a întrebat:

Care este varianta corecta: "Toate trec pana la urma, sau nu!" ori "Toate trec pana la urma sau, nu!"? Bănuiesc ca prima. Care ar fi explicația in acord cu regulile din DOOM?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Niciuna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se pune virgula. Exista conjunctia "sau".

| cristimihailov a răspuns:

Eu personal cred ca niciuna. Deoarece sau uneste doua actiuni. De aceea nu pui virgula intre ele.

Ceea ce vrei tu de fapt, este sa notezi prin virgula o forma de exprimare verbala. Acea pauza.

In aceasta situatie cred ca sunt mai potrivite trei puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio varianta nu este corecta.Conjunctia "sau" leaga doua propozitii de acelasi fel.

| Lightning1997 a răspuns:

Nicio varianta...pui puncte de suspensie.

| NellieLovett a răspuns:

Dupa sau nu se pune virgula

| anamaria12345655anamaria a răspuns:

Este prima

| Mormocea_Olga_1975 a răspuns:

Eu cred ca niciuna nu este buna, dar corect spus ar fi prima, pentru ca a doua nu are logica