| anonim_4396 a întrebat:

Care imi poate explica propozitile ale :subiectiva, predicativa, completiva, atributiva...va rog careva ajutor ca maine dau examen la Romana si nu prea le inteleg... Fundita si voturi cine imi poate explicat cat de cat

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Le gasesti si pe net, am incercat sa ti le dau mai detaliat, daca nu intelegi ceva poti sa-mi spui ca te ajut.
Subiectiva. E bine sa mananci.
E bine- nu are subiect, deci sa mananci este subiectiva.
Predicativa - Problema este cum sa reusesc.
"este" este un verb copulativ fara nume predicativ. Cum e element de relatie si desparte numele predicativ de verbul copulativ rezulta ca "cum sa reusesc" este numele predicativ, de aia se numeste predicativa.
Completiva directa: Stiu ce faci.
Ce stiu ce faci, are subiect eu stiu si are predicat verbal inseamna ca este o completiva.
Completiva indirecta.
Asta e cu verbe intranzitive.
De exemplu a gandi este verb intranzitiv, pentru ca zici ma gandesc, la ce ma gandesc? la ceva. Astea care raspund cu la ceva, despre ceva, pentru ceva sunt verbe intranzitive.
Ma gandesc unde voi pleca.
Unde voi pleca este completiva indirecta, deoarece ma gandesc (verbul din fata este intranzitiv).
Completiva circumstantiala de loc, mod si timp.
Astea sunt usoare.
Ma duc unde mi-a zis mama
unde ma duc, unde mi-a zis.
M-am dus cand mi-a zis mama.
Cand m-am dus?, cand mi-a zis.
M-am imbracat cum a zis mama,
Cum m-am imbracat, cum mi-a zis.
Completiva de cauza.
Asta are elementele de relatie : deoarece, fiindca, din cauza ca, etc.
A plecat fiindca s-a suparat.
Din ce cauza a plecat? fiindca s-a suparat (arata cauza)
Completiva de scop, arata scopul.
Elemente de relatie: ca sa, pentru ca.
A plecat ca sa nu intarzie.
Cu ce scop a plecat ca sa nu intarzie.
Subordonata circumstantiala conditionala ( cu ce conditie?)
elemente de relatie : daca
Merg daca vii si tu.
Cu ce conditie merg? daca vii si tu.
Completiva concesiva ( in ciuda carui fapt?)
elemente de relatie : desi.
M-am imbracat subtire desi era frig.
In ciuda carui fapt m-am imbracat subtire, desi era frig.
Cam astea sunt, uff da m-am chinuit. Sper ca ti-am fost de ajutor. si succes la examene.

3 răspunsuri:
| PlanetaMinunilor a răspuns:

Ms mult toti m-ati cam salvat

| LoveAgain a răspuns:

Da le ai in manual voua la scoala nu v-a predat? straight face in fine
pai la fiecare iti dai seama dupa intrebarea care se pune la fiecare
deexemplu subiectiva este precedata de prepozitiile (ei bine, poate, probabil etc...) deexemplu:Trebuie ca unele clipe sa conteze mereu
predicativa in propozitie subordonata predicativei trebuie sa ai un predicat nominal sau verbal deexemplu:Ea A AJUNS sa publice multe volume de poezie, Muzica ESTE ceea ce il bucura pe el. etc...
completiva este cea mai simta la fiecare propozitie iti dai seama daca este completiva dupa intrebarea fiecarui tip de complement
iar atributiva la fel dupa intrebare deexemplu:Sarbatoarea Craciunului CARE este asteptata de toti cu bucurie. intrebarea care Sarbatoare? care este asteptata de toti cu bucurie...
sper ca ai inteles ceva happy

| andreea_5200 a răspuns:

Pai cel mai usor iti dai seama asa gasesti predicatele din fraza inparti frasa in propoziti iar apoi pui intrebarile daca rapunde la intrbarea cine e subiectica daca raspunde la care e atributiva iar la cea predicatieva trebuie sa ai un verb predicativ de ex a deveni