| Fαntαsy a întrebat:

dupa cum stiti si voi, maine e evaluarea nationala la limba romana la clasa a VIII-a si as avea nevoie de putin ajutor din partea voastra big grin.

Am rezolavat acest exercitiu si nu-mi pot explica de ce nu e corect:
Felul propozitiilor subordonate "Ceea ce a fost si mai surprinzator a fost faptul ca acesti copii au reusit sa se organizeze singuri." sunt:
a. subiectiva, principala, atributiva, completiva directa
b. predicativa, principala, atributiva, completiva directa.

Punctul c. nu mai e important.
Eu am ales a. si am pus intrebarea cine a fost? ceea ce a fost si mai surprinzator.
La raspunsuri este considerat corect punctul b. De ce? Eu nu vad prima propozitie ca fiind predicativa! Ce intrebare pot sa pun ca sa fie corect b., daca nu cumva e gresit la sfarsit?

Dau funda! si vot la toata lumea happy

Răspuns Câştigător
| dey11 a răspuns:

E a clar.
Te contrazic wolfheart, pentru ca daca inlocuim subiectiva cu,,acesta'' propozitia are sens si,,acesta'' ar avea f.s de subiect.
,, A fost faptul'' formeaza un predicat nominal, iar,, ceea ce a fost...'' reprezinta un anumit lucru ce executa actiunea happy

2 răspunsuri:
| Lolittaa a răspuns:

Predicativa sigur nu este pentru ca nu avem predicat nominal straight facee foarte cu dus si intors subordonata asta...dar crede`ma si noi am avut greseli in cartea d modelewinkingasa ca poate fi greseala

| wolfheart a răspuns:

Ii B ca trebuie sa pui intrebarea ce a fost si iti da raspunsul