| evowarr11 a întrebat:

Buna TPU maine am un test la romana din subordonate :predicativa, subiectiva si atributiva si nu stiu cum sa el fac cine imi poate explica pls?

2 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Simplu, la propozitia subiectiva, intotdeauna lipseste subiectul, si apra cuvinte gen, cine, ce, depinde, si la predicativa trebuie sa ai grija de verbul a fi in principal, si iti dai seama dupa intrebari gen, cum e, cine e, ce e, adica Maria este cea ce a dorit sa fie-ce e maria? Ce a dorit sa fie-adica prop. ce a dorit sa fie e predicativa-si ca sa te verifici poti incerdca sa inlocuiesti prop. cu un nume predicativ, si la atributiva e exact la fel...

| AndreiuuMrrr a răspuns (pentru unangeaveccoeurcasse):

Propozitia cu Maria este Completiva Directa. Si nu trebuie neaparat sa ai verbul 'a fi' poate fi oricare alt verb copulativ.