mira
| mira a întrebat:

Care sunt cei mai importanti poeti si prozatori romani ai momentului?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Petru Cimpoeşu (a primit pentru cartea sa Simion Liftincul a primit premiul pentru cea mai bună carte a anului în Republica Cehă.); Daniel Vighi (Povestiri cu strada depozitului (1985) - premiul Uniunii Scriitorilor; Însemnarea despre anii din urmă (1989), Decembrie, ora 10 (1997), al unui volum de eseuri, Valahia de mucava (1996). A primit premiul Uniunii Scriitorilor în 1985 şi mai multe premii ale Asociaţiei Scriitorilor Profesionişti din România)
Daniel Dragan /are dezavantajul de a fi din Brasov (Proze de Daniel Dragan s-au publicat in engleza, franceza, maghiara, germana si rusa. De trei ori distins cu Premiul Uniunii Scriitorilor, Brasov: 1984, 2002, 2004)
Ion Hobana un scriitor, critic literar deosebit cel mai nou roman al sau "Călătorie întreruptă" fiind distins cu Premiul Uniunii Scriitorilor Bucureşti pe anul 2007
Si multi altii... astept sa vad ce spuneti

4 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Pai ar fi Adrian Paunescu, Grigore Vieru (pe care il consider tot roman chiar daca traieste in Moldova), Mircea Cartarescu etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa opinia mea, scriitorul roman al momentului care nu trebuie ratat este Haria Roman Patapievici. Este important pentru problematicile pe care te invita sa le re_gandestiwinking
Iar dintre cei tineri, Andrei Ruse, prin spargerea tiparului clasic in proza si jonglarea cu deosebita dibacie a simbolurilor in poemele sale, face din el un scriitor al caror pagini te tine captiv lecturii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti idioti, cretini si prosti cand va pasioneaza numai istoria si literatura si sunteti praf la matematica?

| piupiu a răspuns:

Mie imi plac foarte mult Mircea Cartarescu, Dan Chisu a publicat o carte ce mi-a placut la nebunie. Ar mai fi Alexandru Vakulovski, autorul trilogiei Letopizdet si a altor volume de poezie.