| Wintersmile a întrebat:

Care sunt lecturile din manualele de romana si literatura universala de la editura art pentru clasa a 12-a?

Răspuns Câştigător
| us3r a răspuns:

Din cuprins:
Poezia interbelica
Simbolismul poezii Alexandru Macedonski (Noaptea de decemvrie, Rondeluri) si George Bacovia (Plumb, Lacustră, Decembre, Decor)
Modernismul poezii L. Blaga (Eu nu strivesc corola de minuni a lumii) si T.Arghezi (testament, Psalmi, Flori de mucigai)
Traditionalismul poezii Ion Pillat- Aci sosii pe vremuri si Vasile Voiculescu- În grădina Ghetsemani
Avangardismul optional
Poezia postbelica
Neomodernismul N.Stanescu ( Leoaică tânără iubirea, În dulcele stil clasic,
A zecea elegie, Către Galateea)
Postmodernismul Mircea Cărtărescu -Levantul
Romanul postbelic
Dramaturgia postbelica Marin Sorescu - Iona
Istorie si critica literara

1 răspuns:
| us3r a răspuns:

Asta o sa te ajute mai mult, bafta

https://sapere-aude-ltj.wikispaces.com/......+XII-a.pdf