| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt romanele moderne de la BAC, in afara de "Enigma Otiliei" si "Ultima noapte de dragoste"?

2 răspunsuri:
| FiIip a răspuns:

Enigma Otiliei, Ion, Ultima noapte de dragoste, intaia nopate de razboi, Baltagul si Maitreyi sunt romane din perioada interbelica. Cel mai iubit dintre pamanteni si Morometii sunt postbelice.

Camil Petrescu (Ultima noapte) este singurul autor canonic adept al modernismului lovinescean, daca asta ti-era intrebarea. Marin Preda e neomodernist.

| FiIip a răspuns:

Noapte*