| Sorrynel a întrebat:

Care sunt starile de agregare ale: dioxidului de carbon, aluminiului. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RzzV a răspuns:

Greu ii sa mai si gandesti? Tu cand expiri dioxid de carbon, expiri lichid sau solid? Sau cand iei un aluminiu in mana si dai de masa dai cu lichid?

3 răspunsuri:
| DenisejUSTmE a răspuns:

Starea de agregare al dioxidului de carbon este stare gazoaza si starea de agregare al aluminiului este stare solida. Funda?

| stelistu30 a răspuns:

Dioxid de carbon=gaz, aluminiu=solid fundahappy

| jjjeee a răspuns:

Dioxidul de carbon poate trece prin toate starile de agregare: de la gaz la lichid prin lichefiere (aplicarea unei presiuni foarte mari acest proces facandu-se intr-un tub de otel) si de la lichid la solid prin eliberarea presiunii formate in tubul de otel astfel foramndu-se zapada carbonica