| Scarbo a întrebat:

Care sunt subiectele voastre preferate din istorie?

24 răspunsuri:
| CosminAka123 a răspuns:

Comunismul mi se pare cea mai interesanta perioada din istoria tarii.

| Yurisa a răspuns:

Razboaiele

| ziftode a răspuns:

Cand ne-au invadat bolsevicii, noi am intors armele si i-am ajutat sa castige razboiul, dupa care ne-au invadat, ne-au violat femeile (bolshevik RAPE army, in cazul asta red se citeste RAPE, au fost cei mai prolifici VIOLATORI DIN ISTORIA CUNOSCUTA), ne-au torturat din pura placere si sadism liderii democratici (nu ii lasau nici sa moara, cand ajungeau prea aproape ii tratau medical sa isi revina si sa fie torturati in continuare), ne-au exilat regele si ne-au "daruit" 40 de coMUISM cu multa placere sadica si nenorocita, si toate astea cu binecuvantarea marilor puteri "democratice"

care sunt ale tale?

| debarasator63 a răspuns:

Pentru mine cel mai intersant moment il repezinta unirea tarilor romane sun Mihai Viteazul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai din istoria Romanei sunt urmatoarele: Dacii, domnitorii romani care au luptat pentru libertaea noastra, Mihai Viteazul, Avram Iancu, Baba Novac, Tudor Vladimirescu, Stefan cel Mare, Vlad Tepes etc. razboiul de independenta, cele doua razboiae mondiale si in final perioada comunista 1946-1989 urmat de evenimentele de dupa 1989 cand a anceput sfarsitul. Dar sa stii ca cel mai preferat subiect este Mihai Viteazul.

| Scarbo explică (pentru ziftode):

Sunt pasionat de istoria religiilor antice : sumerieni, egipteni, greci, precum si unele religii din paleolitic unde izvoarele istorice sunt ceva mai reduse, dar de asemenea sunt pasionat si de cel de-al2lea razboi mondial, viata lui Hitler, Stalin, Antonescu, si un pic de istorie demografica din perioada comunista a Romaniei din anii 1948-1965. Am uitat sa mentionez ca imi mai place sa citesc de distractie despre fel si fel de conspiratii gen masonerie, asasinari celebre, etc. Daca te pasioneaza cat de cat istoria religiilor antice, care am studiat-o mai in detaliat iti recomand cartea lui Giovanni Filoramo, costa in jur de 50 de lei si e foarte bine structurata, sunt o gramada de informatii ce nu le gasesti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dintre cele mentionate mai sus, istoria lui Mihai Viteazul este cea mai gresit interpretata.

| ziftode a răspuns (pentru Scarbo):

Eu ma uit la documentare
am foarte prostul obicei sa, stau la calculator
dar am si un televizor in spatele monitorului pe care mai arunc o privire
am cateva preferinte, dar nu sunt batute in cuie, ce mi se pare interesant, la ala ma oprescwinking

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica, ce vrei sa spui mai exact ca nu e exact cum spune istoria? o stai am uitat istoria e scrisa de invingatori, ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu Istoria, ci contextul in care e interpretat povestea lui si anume ca: el a unit CA TARA: Moldova-Tara Romaneasca si Transilvania. Dar acest lucru este eronat
El a incercat sa uneasca MILITAR aceste 3 regiuni impotriva Imp. Ottoman nicidecum economic sau ca stat. Dar trebuie privita si politica perioadei respective. Daca vrei spun mai in detaliu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar te rog mai facut curios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Mi-e lene dar pe scurt: din punctul de vedere a Transilvaniei
in 1526 regele ungariei moare in batalie cu turcii. Dupa care urmeaza o perioada in care 2 persoane pretinzand dreptul la coroana ungariei: Ferdinand I (Habsburg) si John Szapolyai (maghiar). Dupa presiuni politice Szapolyai renunta la coroana Ungariei, si devine Printul Transilvaniei. Din 1570 Transilvania devine regiune (aproape)autonoma platind insa tribut Ottomanilor. Insa dupa ce familia Bathory (voievodul Transilvaniei) ajuta Polonezii intr-o batalie contra turciilor, Turcii se simt tradati si da raiduri dese impotriva Regatului Transilvaniei
ca urmare Bathory se refugiaza in Polonia.
Dar situatia din Transylvania era grava de mult timp inca de prin 1490 dupa moartea lui Matthias Corvinus, nobilii au capatat o putere deosebita, manipuland dupa regele Ungariei
asta a provocat chaos in transilvania, printre cele 3 etnii carei influentau politica Ardealului
(secuii, sasii si maghiarii- romanii nu aveau influenta in politica) provocand revolte taranaesti ca
revolta lui Gheorghe Doja(secui) impotriva magnatiilor maghiari.
E foarte complicata povestea Transilvaniei pe scurt dupa toate aceste revolte +raidurile ottomane transilvania era total destabilizata, si atunci intervina Mihai Viteazul.
Dupa negocieri initiale favorabile, isi pierde cam tot suportul inclusiv moldovenii ii intorc spatele dupa care Mihai Viteazul invadeaza Iasul in 1600. , dupa care si nobilii ardeleni impreuna cu Habsburgii ii intorc spatele restul stii.
Problema voastra e ca nu realizati cel mai important lucru: Moldova-Transilvania -Tara Romaneasca TOATE 3 is regiuni TOTAL diferite pe toate planuriile politic, economic, populatie o uniune insemna absurditate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc frumos de raspuns. Sti cum e, citind atatea despre trecutul nostru aflam multe, dar in orice caz noi am fost blestemaati find un popor de sacrificiu si acum e la fel pentru ca multi au plecat dincolo sa aduca un ban acasa si suferim atat in RO cat si afara (e vorba despre lipsa familiei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa e viata, zona asta tot timpul a fost mai saraca. Dar ca comparatie :raportul dintre nivelul de trai a romaniilor cu nivelul de trai a statelor vestice, s-a imbunatatit fata de cum era mai demult
Degeaba is resurse naturale, deoarece economia e mai complexa. Bogatia mare vine din servicii nu productie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu dupa parerea ta ce zici, mergem intr-o directie buna s-au ne afundam in rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Spun ca mergem intr-o directie buna, in stilul clasic romanesc: 2 pasi inainte 1 pas inapoi
Faza cu psd-ul este echivalentul la "1 pas inapoi"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite AA1CK3D sper sa nu te superi pe mine da iti voi arata doua video-uri pe care vreau sa le vezi si sa asculti fiecare cuvant de acolo cred ca o sa te intereseze:
https://www.youtube.com/watch?v=xs9yUBin51Q
https://www.youtube.com/watch?v=VlgUw9dtzxk
Chiar daca e pe jumate tiganca-romanca (s-au romanca 100% smechera) a spus un mare adevar despre noi si sincer cam are dreptate 85%. Deci in concluzie europa nu ne mai vrea si se pisa pe noi, adevarul e ca noi am uitat ce inseamna sa fi om serios acum.
https://a1.ro/......05435.html
AA1CK3D astept parerea ta si vreau sa fi sincer, acum serios vorbind are dreptate femeia am o verisoara in Paris de 6 ani acolo si mi-a spus ceva ceva si sora lu taicamiu din Padova Italia a spus ca e marginalizata doar din simplul fapt ca e romanca si isi castiga painea cinstit, ne-am facut de rahat. Uita-te la asta te rog frumos si convinge-te:
https://www.youtube.com/watch?v=Sg1k6iTbtsI
https://www.youtube.com/watch?v=9RD0T8HcU7I
AA1CK3D daca te duci afara sa fi pregatit de discriminare si rasism.
ROMANII NU TIGANII, DECI ROMANII AU BAGAT SPAIMA IN TOATA EUROPA SI AU UMPLUT PUSCARIILE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Logic: degeaba vrea un roman sa-si schimbe parerea strainiilor despre tara lui, pe cand alti 10 romani fura/ dau tepe /se prostitueaza
Cunosc multe cazuri de romance cu familii in tara au plecat in Italia si Spania pe centura big grin

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ca ai vazut videouriile de la A la Z iti dai seama in ce hal suntem am citit undeva ca 7 din 10 detinuti din puscaria din Cuenca Spania sunt romani deci iti dai seama ce multi sunt si in RO din 17 penitenciare de maxima siguranta 16 din ele sunt pline au ajuns sa stea si cate 13-15 in celula, mori ca prostul acolo si ti-o mai da si pe la spate.
https://www.youtube.com/watch?v=nnc4Sw8iW8o

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

AA1CK3D tu ai ascultat tot ce a spus femeia din videoclipuri deci cam asa sta treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ca fapt divers am citit ceva aticole acum(in wikipedia) in mare pera vorba despre faze precum vlachii is numiti oameni periculosi/infractori pentru ca ar fi ucis ceva nobil slav (in balcani), sau alta intalmplare: un imparat bizantin a trebuie sa plateasca taxa vlachilor, care il amenintau (nu mai situ exact detaliile )

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia stai putin asa, vrei sa spui ca si in trecut cu sute dea ani in urma eram considerati periculosi si needucati. Denumirea de valahi (cu tot cu moldoveni, ardeleni) era folosita in trecut pentru lucoitorii teritoriului dintre Nistru si Tisa de la Carpatii nordici pana la Dunare si Marea Neagra. Tu ai pomenit ca valahii erau rai periculosi si amenintau, am auzit si eu ceva ca in istorie la multi europeni le era frica de romani nu doar astia din peninsula balcanica dar si rusiilor le era frica de romani asa cum vedeti voi Rusia, eu spun ce am auzit si citit. Pentru ca expertii astia in istorie si documentare spun ca poporul roman era un popor barbar, primitiv, needucat si periculos, habar nu am daca e adevarat si nici nu inghit galusca asta pe care o spun toti parvenitii de pe net. Sincer nu stiu cat la % e adevarat din ce ai scris in comentariu si eu am scris ce am auzit de pe la stia cu documentariile despre noi, nu uita ca comunistii au falsificat si modificat istoria ca sa ascunda adevrul despre trecutul nostru poate de aia suntem si corciti ca natie sti tu ca au trecut multi pe aici in trecut. Daca nu te superi poti sa imi spui ce articole ai cititi de pe wikipedia, terog sunt chiar curios ca in ziua de azi nu ma mai mira absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Trebuie sa caut, ca nu mai stiue exact (am precizat si mai sus ca "nu mai retin in detaliu" cele 2 intamplari
Si ce ai spus tu ca vlachii traiau in arie foarte extinsa este adevarata, deoarece in cautare de noi pasuni, au ajuns sa populeze zone foarte vaste, asta nu inseamna ca au constituit state acolo.
Dar ceea ce este sigur VLACH= Roman ca origine/etnie/cultura acum desigur romanii de azi is o combinatie si din alte popoare care au un anume procentaj, (ca toate natiile is mixte) Dar vlachii constituie undeva intre 2/3 -- 3/4 din romanii de azi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK frate acum am inteles. Sa iti mai spun ceva, auzisem ca un strain cred ca era englez s-au olandez nu mai stiu sigur venise in Romania ca turist si se uita prin imprejurim pe unde se ducea si spunea ca "RO este o tara frumoasa" probabil se referea la peisaje, bine ca atunci cand a venit a observat ca si oamenii sunt diferiti fata de tara de unde a plecat el probabil Olanda s-au Anglia acum nu stiu ce sa zic.