| Dragosdoar a întrebat:

Cat de mult a influentat invazia mongola genetica romanilor de-a lungul timpului?

16 răspunsuri:
| Darius81 a răspuns:

Mult, in proportie de 70%

| gabicoo a răspuns:

Nu doar mongolii au influențat genetica românilor! Toți migratorii și-au lăsat genele pe meleagurile noastre dar cel mai mult d.p.d.v. genetic am fost influențați de slavi!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand mongolii au trecut Muntii Urali si Fluviul Volga au intrat in Campia Europei de Est in numar mare.
Au fost mai multe atacuri pentru ca armata lor era alcatuita in mare parte din calareti arcasi si spadasini care purtau scuturl pe spate (exact ca in jocul Mount & Blade II: Bannerlord) astfel au atacat si jefuit Polonia, Ungaria, Serbia, Imperiul Bizantin, Bulgaria si Novgord (tarat rusesc).
Daca ai vazut filmele Mongol 2007 si Marco Polo 2007 ai sa observi ca mongolii depindeau foarte mult de cai pentru razboaie si pentru ca stepa era mare, era suficenta iarba pentru cai.

Mongolii se foloseau de cai ca sa strabata distante lungi astfel au reusit sa cucereasca aproape toata Asia si Europa de Est.
In Asia: Japonia, India, Indo-China, Arabia au rezistat invaziilor mongole cu greu.

Mongolii peste tot unde au trecut au jefuit, violat, ucis si luand cu ei sclavi civili.

Noi romanii ca si natie suntem corciti dar asta este poveste veche de sute de ani de generatii intregi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, mongolii de fiecare data cand treceau pe aici violau femeiile, deci mult aproape 70% din gena lor.
Populatia bastinasa de aici sa incrucisat cu mai multe natii de-a lungul secolelor ce au urmat: bulgari, slavi, mongoli, tatari, cumani, turci, nemti, rusi, evrei, tigani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pe timp de iarna mongolii nu duceau razboaie pentru ca nu era pasune/verdeata pentru a hrani caii si nu era mancare pentru soldati pentru ca ierniile erau mult mai grele atunci pe la 1200 d.Hr.

Imperiul Mongol construit de Genghis Khan a fost cel mai mare din istoria omenirii.
Cand au cuerit China au avut acces la resurse nelimitate in cereale, minereu, animale, matase si cel mai important caii pentru carmata.
In momentul in care au cucerit Persia au acces la minele de aur din munti astfel au cumparat cai si arme de peste tot.
Provizile pentru armata erau in carute si puse in bagaje asezate pe spatele cailor in coloana de 10-15.000 de cai.
In stepa iapa in fiecare an facea un manz astfel populatia de cai era in continua crestere.

Imediat ce recolta era stransa mongolii atacau Europa, Siria, Palestina, Ierusalim, Arabia, India si Indo-China.
Orezul, graul, porumbul, cartoful, sfecla, trestia, fasolea, mazarea, varza si carnea de la animale: pui, ratoi, porci, oi, capre, berbeci, vite. Asta era hrana necesara pentru soldati din armata mongola.

Armatele erau de 10.000 de calareti, o unitate avea 1000 de calareti care purtau cu ei scutul, sabia, sulita, arcu si toba cu sageti.
Astfel o armata era de 100.000 de soldati:
-in Crimea era doar o armata.
-in Ucraina erau doua armate.
-in Kazacastan erau trei armate.
-in Cauzaz o armata.
-in Persia erau cinci armate (Iranul, Persia si Asia mica aveau foarte multe mine de aur astfel erau mai multe armate).

O armata de 200-300.000 de calareti care se deplasau repede in coloana si strabateau 130-150 Km pe zi, din Hoarda de Aur, Crimea, Kazacastan, Caucaz, Ucraina, ataca Europa imediat dupa strangerea recoltei atacand si jefuind totul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Noi ca si natie suntem niste m+uisti "sa moara si capra vecinului".
Sun mandru ca sunt roman si ma sterg la c+ur cu fan.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mongolii si toate triburiile care se aflau la nord de Marele Zid erau considerati barbari de catre chinezi, care erau mult mai civilizati si mai avansati decat restul.

La nord de Marele Zid erau multe triburi: xianbei, mongol, khitan, mohe, malgal, jurchen, tungustic, goturc, xi, shiwei, bantu, dongu, tujue, toba, yilou, tibetan, wuhuan, huni, mukris, xiongnu, buyeo.

Un trib in Asia care se afla la nord de Marele Zid avea o populatie cuprinsa intre 200-400.000 de oameni din care 20-40.000 reprezentau forta militara restul erau batrani, femei si copii.

Mongolii erau impartiti in 7 sau 9 triburi care se luptau intre ele pentru dominatie si hrana.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De exemplu tribul Mohe din Manciuria care se afla la 500 Km Nord-Est de Marele Zid era impartit in 13 triburi mari si mici (in total erau in toate cele 13 triburi cam 2.600.000 de oameni). Mongolii erau 6.000.000 de oameni.
Cand toate triburiile Mohe sau unit intr-un singur trib au atacat Coreea si provincia Yan din China unde se afla Bejing.

De fiecare data cand un trib trecea Marele Zid chinezii intrau in panica si incepea razboiul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Toti cei care au trecut pe teritoriul Romaniei de azi s-au culcat cu femeiile, asa era atunci chiar si acum e la fel.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In stepa mongola acum 800 de ani era jale ce era acolo https://www.youtube.com/watch?v=naZvgkk0bS0&ab_channel=EpicBattles

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un trib mongol avea o populatie de 400.000 de oameni din care jumatate erau barbati de sex masculin. Din 200.000 aproape 60-65.000 erau copii sub 18 ani iar restul de 130.000 erau barbati cu varsta cuprinsa intre 18 si 63 de ani.
Un astfel de trib putea sa trimita la razboi numai 30-40.000 de barbati cu varsta cuprinsa intre 22 si 45-47 de ani.

Din 30-40.000 de soldati 10.000 erau calareti 5.000 de arcasi si restul de 15-25.000 infanterie.

Asa era in mai toate triburiile din Asia si din toate triburiile care se aflau la nord de Marele Zid din China.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Crimea erau cumanii un alt popor din nordul Mari Negre care actionau la ordinul Sultanului otoman si marelui Han din Hoarda de Aur.
Cumanii erau si mercenari armata lor nu depasea mai mult de 40.000 de oameni.
Tatarii erau in Ucraina, Caucaz si Fluviul Volga supusi mongolilor care actionau din ordinul Hanului iar armata lor nu depsea mai mult de 60.000 de oameni.

Cand tatari si cumani isi uneau fortele cu mongoli treceau Nistrul si Carpatii atacau pensinsula Balcanica si Ungaria, Polonia, Lituania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dinastia Song din China in anul 1200 d.Hr. avea o armata de 1.000.000 de soldati adica aproape 2/5 din populatia mongolilor la acea vreme.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Invaziile mongolilor asupra Indiei, Arabiei, Japoniei, Egiptului, Siriei, Indo-Chinei, insulelor Filipineze si Europei centrale a fost un esec din cauza coruptiei din randul conduceri si lipsei de mancare in randul soldatiilor.

Siberia si Tibetul au fost cele mai pasnice teritori din imperiu pentru ca acolo polulatia era mica si saraca incomparatie cu celelalte zone.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dragosdoar daca citesti acest comentariu:

Sincer sa fiu nu conteaza genetica la om ci conteaza doar un singur lucru OMUL IN SINE asa cum e. Romania e o tara furmoasa da pacat ca e locuita.

Povestea taicamiu ca Romania inainte de 1989 era de rahat dar numai ca acum in 2021 d. Hr. rahatul pute de 1000 de ori mai tare.

Omul asa cum s-a nascut si a fost crescut asa va ramane toata viata.

Acum problema in Romania nu e genetica ci oamenii. Romania se va schimba in momentul in care nu va mai exista nici un om.

https://www.youtube.com/watch?v=mkQ2Y0INPyc

AICI NU MAI E DE TRAIT.

Intrebarea e alta, cine e asa de prost incat sa ramana in Romania de cacao?
Casa nu, frigider cu mancare nu, femeie nu, conditii de trai nu, viitorul e de ****?