| invisibleboy a întrebat:

Cat sange poti dona maxim dintr-o data?

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O priza obisnuita de sange este de 420-450 ml, cantitate care nu presupune nici un risc pentru donator( cantitatea se reface in 1-2 ore de la donare ).

Elianna
| Elianna a răspuns:

400 ml. Eu atata am dat, sau mai bine zis, atata mi-au luat!

| Scherimuvi a răspuns:

Depinde de organism
Un organism puternic sanatos tun poate dona nu mai mult de 1l
Dar un organism care nu fumeaza nu bea alcool si toate porcariile dar totusi nu este sanatos si nu are un organism puternic cel mult 500 ml de sange si cei care folosesc tot felul de prostii precum alcool si tigari nu cred ca au voie doar pentru analize si nu au voie mai mult de 100 ml de sange pentru ca sunt foarte sensibili

| Nuvăsufăr a răspuns:

Calculează. 8% din greutate reprezintă sângele.Eu am circa 6 kg del itri, adică 7-8 litri.
Dacă donez un litru îţi iei somnul. Ajung 500 ml.

| BRG a răspuns:

Nu este bine să donezi sau să primesti sînge, nu respecti porunca lui Dumnezeu care spune clar în paginile bibliei în levetic și faptele apistolilor, feriti vă de sînge deoarece el este viață. Păcătoșilor, o să primiți cît de curînd pedeapsa lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| InuIo a răspuns:

Sa donezi 300ml parca. Un litru nu se poate pentru ca destabilizeaza organismul dar din cate stiu in cazurile extreme ai voie sa donezi de doua ori.

| Sh0ck a răspuns:

Depinde de organismul tau, eu cred ca maxim 500 ml sau 1 l

| buburacer a răspuns:

500 ml

| Giulia_5490 a răspuns:

250 mlwinking

| Inori a răspuns:

Corpul uman are normal aprox 4l de sange iar daca pierzi vreo 2 intri in coma... daca vrei sa donezi asistentele sigur stiu cat sa iti iatongue