| bianca a întrebat:

Cate grame are un kilomol?

Răspuns Câştigător
| laramaria a răspuns:

Pai depinde de substanta.
Un kilomol este egal cu 1000 de moli. 1 mol cantareste cat masa molara a substantei respective.
Spre exemplu: masa molara a carbonului este 12, deci un mol de carbon va cantari 12g; sau masa molara a acidului sulfuric este 98, un mal de acid sulfuric cantareste 98g. Sper ca ti-am fost de folos!

9 răspunsuri:
| dyddyyyx18 a răspuns:

1 kilomol = 1000 moli

| octavianpas a răspuns:

1000g
1kmol-1kg

| RooN a răspuns:

Depinde de substanta la care vrei sa aflisad
Kilomolul este mărimea care reprezintă cantitatea în kilograme dintr-o substanţă numeric egală cu masa ei moleculară.
1 kmol = 1000 moli.
Succes

| Black a răspuns:

Din cate stiu eu si sper sa nu ma insel... masa unui kilomol depinde de substanta, adica la fiecare substanta un kilomol are masa diferita nu? + ca nu cred ca se masoara in grame, pentru ca este prea mic doar cu 0,...

| mrsolo a răspuns:

Kilomol (kmol), 1 kmol = 1000 moli. x 12

| noname_6708 a răspuns:

Cantitate de substanţă a cărei masă, exprimată în kilograme, este numeric egală cu masa moleculară.

| bianca explică:

Lasati ca am aflat.va multumesc!

| korina99 a răspuns:

1 kilogram / mol este egal cu 1000 grame / mol

poti sa faci singur transformarile:
https://www.qtransform.com/......pe-mol.php